Çocuklu uyku mu, çocuksuz mu?

28 Kasım 2018

Yenidoğan bebeğinize geceleri ağladığında daha kolay ulaşmak ve onu daha sık kontrol edebilmek için aynı oda da uyuyanlardan mısınız? Pek çok aile -özellikle Türkiye gibi doğu kültürüne sahip- bebeği doğduğunda ondan ayrı kalmak yerine onunla aynı oda da olmayı, hatta aynı yatakta uyumayı tercih ediyor. Daha sonralarında ise odaları ayırmakta zorluk çeken ebeveynler ilkokul döneminde dahi birlikte uyumaya devam ediyorlar. Peki bu durum ne kadar doğru? Çocuğunuzla birlikte uyumanın artı ve eksilerini sizler için araştırdık.

Çocukla birlikte uyumanın artıları

1- Daha iyi uyku alışkanlıkları: Küçük afacanınızın bitmeyen enerjisi uykuya dalmasını da zorlaştırıyor. Bu yüzden aile ile uyuyan çocuklar, ebeveynlerinin uykuya dalma hallerini takip ederek nasıl uyanıklıktan uyku haline geçebileceklerini taklit ederek öğrenebilirler.

2- Güçlü bağışıklık sistemi: Ebeveynleriyle uyuyan çocuklar kendilerini daha sakin hissederler ve bu durum onların kalp atışlarını stabilize eder.

3- Duygusal gelişim: Ebeveynleriyle birlikte uyumakta olan küçük çocuklar, özgüvenleri daha yüksek ve daha az endişeli bireyler haline gelirler. Ebeveynleri ile kucaklaşma fırsatı verir. Yatağı paylaşmıyorlar ama aynı odada farklı karyolalarda uyuyorlarsa, kendilerini güvende hissediyor, seviliyor ve bağlıyorlar. Ayrıca, ebeveynleri ile birlikte yattıkları zaman ‘uyku öncesi sohbeti’ fırsatı yakalayarak gün içinde olan önemli olayları paylaşabilirler.

4- Aileye etkisi: Yalnız uyuyan çocuklar gece boyunca yalnızlıktan, korkudan ya da ayrılık kaygısından acı çekerek uyanabilirler. Böyle anlarda, anne babalarından yardım istemek için yüksek sesle ağlayabilirler ve ebeveynlerini süreçte uyandırabilirler. Bu herkes için sorunlu bir geceye neden olacaktır. Ancak, çocuklar ebeveynlerinin yanında yattıkların bu durumlar daha az yaşanır çünkü ebeveynlerinin yanında olmak, kendilerini güvende hissettirir.

Çocukla birlikte uyumanın eksileri

1-  Uyku problemleri: Her ne kadar çocuğunuzla birlikte uyumak çok güzel bir duygu da olsa, uzun süre sonra uyku problemlerinizde artış gözlenebilir. Yapılan araştırmalara göre yalnız yatan çocuklara göre ebeveynleriyle uyuyan çocukların geceleri daha kısa süre uyudukları gözlenmiş. Bunun yanı sıra uyku süresince çocuğunu ezme korkusuyla karşı karşıya kalan ebeveynlerinde güne başlarken daha yorgun, dinlenmemiş oldukları görülür.

2- Ebeveynlere karşı artan bağımlılık: Genellikle geceleri anne-babalarıyla birlikte uyumakta olan küçük çocukların gündüzleri bile kendi başlarına uyumamış oldukları görülür. Çoğu zaman uykuya dalmadan ebeveynlerinin de yanında olmasını isterler. Böyle bir bağımlılık, çocuklar için düzensiz yatma süreleriyle sonuçlanır, çünkü birçok nedenden ötürü düzensiz uyku zamanlarına sahip olan ebeveynlerini beklemeye eğilimlidirler.

3- Özel hayat: Günün hızına yetişemediğimiz bu günlerde pek çok çift sorunlarını ya da günlük hayatlarını sadece yatak odasında konuşur hale geldiler. Çocuklarıyla yatan aileler ise çocukları uykuya daldıktan sonra konuşma fırsatı yakalayabiliyorlar. Hal böyle olunca konuşma sırasında geçen özel konular bazen çocuklara yansıyabiliyor ve çocuğu anlam karmaşasına sürükleyebiliyor.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir