Çocuklarınıza erken yaşta aşılayabileceğiniz sofra etikleri

24 Ekim 2017

Bir arada olmak, aynı anda sofraya oturmak çocuklarınızla kurabileceğiniz bağın en sağlam halkalarından. Hal böyle olunca akşam yemeği saati de bir başka özel anlam taşıyor. Yalnızca çocuklarınızla bir arada olmak için değil aynı zamanda gelişmekte olan çocuğunuzun etik ve adapları öğrenmesi bakımından da önem taşıyor. Küçük yaşta öğrenilen, ilerideki hareketlerine şekil veren ‘sofra etikleri’ni sizin için kaleme aldık. Çocuklara öğretilmesi gereken etikler nelerdir sorusunun cevabı için yazımızın devamını okuyun.

1- “Lütfen” ve “Teşekkürler”

Bunlar iki anahtar kelime. Sadece sofra değil genel anlamda da çocuklarınıza ilk öğretmeniz gereken kelimelerden belki de. Bu kural, çocuğunuza başkalarına saygı duyma güdüsünü doğal yollar ile öğretecek ve toplum davranışlarına olumlu yönde etki edecektir.

2- Sakin olun ve bekleyin…

Ne kadar aç olursa olsun, çocuklarınızı ‘bekleme’ konusunda bilinçlendirin. Açken yemeğe atlamak, başkalarını başlamadan herkesten önce sofraya oturmak gibi şeylerin hata olduğunu öğretin. Herkesin yemeği tabaklara konduktan sonra yemeğe başlamanın bir nezaket kuralı olduğunu öğrenen çocuğunuz, ilerde ‘nezaket’ kavramını çok daha kolay benimseyecektir.

3- Rol model olun

Elektronik aletler, cep telefonları ve çok daha fazlası… Sofraya otururken bütün elektronik iletişimleri kendinizden uzak tutup direkt çocuğunuz ile ilgilenin. Bu hareket, sofraya olan saygınızı çocuğunuza aşılayacağı gibi güzel bir elektronik detoksu için de fırsat olmuş olacak.

4- Acele yok!

Ye, iç, kalk mantığından uzak tutun. Yemeği yedikten sonra hemen kalkılmaması gerektiğini, her zaman başkalarına saygı duyulması gerektiğini öğretin. Sofra, alelacele terk edilmesi gereken bir yer değil; tüm ailenin bir arada vakit geçirdiği de bir platformdur aynı zamanda.

5- Çiğne, sonra konuş

Ağzındaki lokma bitmeden konuşmaması gerektiği konusu da sofra etiklerinden biri. Anlatacağı ya da yorum yapacağı konu ne kadar acil olursa olsun, ağzında yemek varken konuşmanın doğru bir hareket olmadığını ona öğretin.

Sadece 5 madde ile sınırlayamıyoruz elbette sofra etik kurallarını. İlk etap için sanırız bu maddeler işe yarayacaktır. Geri kalan kurallar, hayatın akışında elde edilecek olan deneyimlerdir. Siz başlangıcı yapın, gerisini zamana yayın. Böylesi sanırız en iyisi, sizce? ?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir