Çocuklarda boy uzamasını kolaylaştıran 6 ipucu

25 Ekim 2017

Her ebeveynin hayalidir selvi boylu evlat. Ve fakat genetik faktörler buna her zaman elverişli olmayabilir. İşte böyle durumlarda bazı alternatif ve destekleyici öneriler işe yarayabiliyor. Evet, bu öneriler %100 sonuç verecek diye bir kaide yok ancak denemeye değecek kadar da ‘uygulanabilir’ fikirler. Çocuğumun boyu nasıl daha hızlı uzar diye düşünüyorsanız bu önerilerimize kulak verin deriz.

1- Elbette sağlıklı beslenme

Hangi konunun başı değil ki bu madde zaten! Çocuğunuzun gelişme döneminde gazlı içecekler, abur cuburlar ve sağlıksız gıdalar gönüllerden de  evlerden de uzak… Çocuğunuz bir türlü sebze yemiyorsa dikkatini çekecek başka şeyler bulabilirsiniz. Çocuklara sebzeyi sevdirmenin yollarını derlediğimiz yazımıza bir göz atın deriz.

2- Çekme hareketleri

Yukarı doğru kendini çekebileceği egzersizleri bir uzman desteği ile yaptırabilirsiniz. Bu hareket yalnızca boyunu uzatmayacak aynı zamanda kol kaslarını da güçlendirecektir.

3- Yoga

Çocuk yogası nasıl yapılır sorusunun yanıtı için mutlaka bir uzman görüşü gerekli tabi. Ancak konu yoganın çocuklara faydası ise o halde bizim de söyleyecek sözlerimiz var. Yoga, çocukların yalnızca bedensel değil ruhsal gelişimine de destek olur. Yoga ile nefes alışverişini dengede tutar, bedeni esneklik kazanır.

4- Esneme hareketleri

Çocukların vücudu nasıl esnek olur sorusunun yanıtı; esneme hareketleri. Çocuklara özel egzersizler ile çocuğunuz hem spora hazırlanır hem de vücudu esneklik kazanır. Her zaman söylediğimiz gibi olası sakatlanmaları önlemek için mutlaka bir uzman eşliğinde yapmanızı tavsiye ederiz.

5- İp atlama

İp atlamak boy uzatır mı? Yapılan araştırmalara göre evet! İp atlamak ya da zıplamak boy uzatma yöntemlerinden biri. Yani iddia bu yönde. Denemekten ne çıkar ki?

6- Ayak bileğine ağırlık takmak

Basit ve yaşa göre olan ağırlıklardan bahsediyoruz. Ayak bileğine takılan hafif ölçekli ağırlıklarla çocuğunuzun güçsüz olan ayak bilekleri güçlenebilir. Yaşı ilerledikçe ağırlık oranını da ona göre ayarlarsınız zaten. Ancak bir uzmandan onay almadan denememenizi önemle vurgulamak isteriz.

Çocuk gelişimi hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz, edeceğiz. Uzman görüşleri ile desteklenen çocuk gelişiminde merak edilenler için bizi takip etmeye devam edin.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir