Çocuğunuzun yabancı dili daha çabuk öğrenmesini sağlayacak ipuçları

28 Kasım 2017

Şimdiki matematiklerin bile İngilizce olduğunu düşünürsek artık ikinci bir dil elzem. Hoş, eskiden de öyleydi ancak artık devir öyle bir ilerliyor ki neredeyse 2 dil bilmek ‘zaten olması gereken’, maksat 3’ü 4’ü konuşabilmek! Çocuklar için yabancı dilin faydaları malum, mühim olan işin ‘nasıl’ kısmı. Çocuğa yabancı dil öğretmenin kolay yollarını sizin için araştırdık.

Ne kadar erken başlasanız o kadar iyi

Öğrenmenin yaşı yoktur ancak konu çocuklar ise ne kadar erken öğrense o kadar kardır. Erken yaşlarda gelişen dil öğrenme becerisi ile yabancı dili çok daha kolay öğrenilir. Diyeceğimiz o ki ne kadar erken başlasanız o kadar iyi.

Oyun iyi bir öğrenme şeklidir

Oyun oynayarak yabancı dil öğrenme, en akılda kalıcılardan biri olabilir. Renkler, şekiller, hayvanlar derken bir bakmışsınız işler ilerlemiş. Önemli olan konsantre olması ve sıkılmaması. Bunun için de en etkili yol oyun oynarken öğrenmesi. Telaffuz ve dil becerisi için ‘kulakta yer etme’ mevzusu da mühim. Evde yabancı kanalları açın örneğin, çizgi film bile olsa. Kulağında yabancı sözcüklerin yer etmesi hem kelime öğrenimi hem de aksan bakımından olumlu sonuç verecektir. Çocuk masalları ile aranız nasıl? Artık masalları yabancı dilde okumanın zamanı geldi. İlk zamanlarda zorluk çekecek ve anlamakta güçlük çekecektir. Ancak sonrasında daha eğlenceli bir hale gelecektir. Masalların yanı sıra app’ler de işinize yarayacaktır. Çocuklar için uygun olan mobil uygulamalar ile yabancı dil aşinalığı artabilir. Beraber şarkı söylemeye ne dersiniz? Alfabeyi öğrenmenin yollarından biri aynı zamanda. Çocuklar için yabancı şarkılar, arama motorlarının da gözdesi zaten. Seveceği bir şarkıyı, anlatımlarla renklendirebilir, kelime haznesini genişletebilirsiniz.

Ders verir gibi öğretmeyin

Çocukların en kaçtığı şeylerden biri ders çalışmak. Yabancı dil öğretmeyi ders olarak dikte edersiniz onu dilden soğutursunuz. Yabancı dil saatiniz kesinlikle ders kıvamında olmamalı. Günlük kısa programlar ile en basitinden başlayın. Dilin konuşularak öğrenildiğini anlatırken, hata yapmaktan korkmaması konusunda da destek olun. Hata yapmaktan korkması, dil öğrenmesini de olumsuz etkiler. Çocuğunuza her gün en az 1 kelime öğretin, ertesi gün de hatırlatın. Tekrar etmek, kelimeyi ezberlemenin etkili yollarından biri. Beklentilerinizi makul tutun ve sabırlı olun. Her gün yabancı tv programları izleyerek ya da yabancı öyküler okuyarak çocuğunuzun bir anda şakır şakır yabancı dil konuşmasını beklemeyin. Zamanla oturacaktır her şey.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir