Çocuğunuzun Sağlığıyla İlgili Dikkat Etmeniz Gereken 5 Tehlike

15 Eylül 2017

“Çocuk bu, düşe kalka büyür.” felsefesi ile yetişmiş annelerin evlatları olarak, bebeğimizi de aynı deyim ve atasözleri doğrultusunda yetiştirmek istiyor olabilir. Geri gelelim ki devir değişti, teknoloji gelişti. Ağlayan bebeği kundaklamak ya da uyumayan bebeği ayakta sallamak kadar basit değil artık işler. Bunun katı gıdası var, bebek oyuncakları var, bebek beslenmesi var, var da var. Hal böyle olunca bazı tehlikeler sinsice, çaktırmadan evimizde dolaşıyor olabilir ki yazımızın konusu tam da bu tehlikeler. Evde bebeğinizi bekleyen tehlikeleri önlemenin yollarını derledik.

1- Meyve suları

Pastörize meyve suları vitaminler bakımından olabilir ancak şeker bakımından zararlı.  Bu şeker, bebekte diş problemleri ve obezite oluşumuna da zemin hazırlar.

2- Oyuncak seçimi

Özellikle okul çağlarında canlı renklerde, elektronik sesli oyuncaklar çocukların ilgisini çok çeker. Ancak bazı yapılan araştırmalara göre bunlar aynı zamanda çocuğun psikolojik gelişimini olumsuz da etkileyebilir; agresif davranışlar, korkular ve hatta ileri evrelerde ergenlik depresyonu gibi. Bunun yerine doğal renklerde ve uygun kumaşlarda oyuncak seçmekte fayda var.

3- Sıcak kıyafetler

Haydi, itiraf edelim; bebeğimizi kat kat lahana kıvamında giydirmek zorundaymışız gibi hissederiz kendimizi. Hani o bebek ya, illa üşür, illa daha kalın giyinmeli. Yanlış! Bebeği aşırı sıcağa maruz bırakmak da tehlikeli. Çok sıcak tutan kıyafetler, bebeğin hava değişimlerine karşı direncini kırar ve bağışıklığını doğrudan etkileyebilir.

4- Şu tablet mamlet meselesi

Ağlayan çocuğun eline tableti verdiğiniz anda susması kadar sinir bozucu bir şey var mıdır acaba? O ana kadar mahalleyi ayağa kaldıran çocuğun bir anda Candy Crush oynaması şaşırtıcı. LED ekranlardan yansıyan mavi ışık, çocuğun retinasına doğrudan zarar verir. Tabletsiz yaşam sahası sizin evde bulunmuyorsa da en azından yanında bir yetişkin varken günde 1 kez kullanmasına izin verin. Doğrudan zararı önlemiş olursunuz.

5- Emniyet kemeri

Çocuğa / bebeğe farkında olmadan verdiğimiz zararlar henüz anne karnında başlıyor olabilir. Hamilelikte beslenme, hamile yogası derken konu ‘hamile’ olunca konular çeşitleniyor. O çeşitlerden biri de emniyet kemeri kullanımı. Emniyet kemerini bağlarken resimdeki gibi bağlamaya dikkat edin. Bebeğiniz daha rahat edecektir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir