Çocuğunuza yazı yazmayı sevdirmenin pratik yolları

18 Ekim 2017

Nostalji ile başlayalım mı yazımıza? Hatırlayın ilkokul yıllarınızı; fasulyelerle saymayı öğrendiğimiz, kokulu silgiler ile silmelere doyamadığımız, 2 ters 1 düz çizdiğimiz o zaman için manasız gelen çizgiler ve daha pek çoğu… Şimdi gitti bizim fasulyeler geldi yerine tabletler. Dokunarak tek tıkla işlem yapmaya alışan çocuğun yazı yazmaya bayılmasını beklememek lazım, biz de kabul ediyoruz. Ve fakat dünya dijital olsa da okullar hala kağıt, hala kalem. Diyeceğimiz o ki bir şekilde çocuğa yazmayı sevdirmek gerek, ama nasıl? Birkaç öneri derledik sizin için, bir göz atın deriz.

1- Tutuş pozisyonu ile başlayın.

Ne kadar basit aslında değil mi? Aslında işin temeli, çocuğunuzun elini rahat hissetmesi. Yazı yazarken gözlemleyin, olası bir yamuk tutma alışkanlığı ellerini çabuk yoracak ve bu yazı yazma işi ona eziyet gibi gelecektir.

2- Basınca dikkat!

Yazı yazmayı zorlaştıran şeylerden biri de çocukların kaleme fazla yüklenmesi. Bastırdıkça o çizgiler yamulur, yamuldukça göz zevki bozulur ve başaramadığını düşünürü. Nerede kaldı motivasyon, nerede kaldı şevk? Hafif ve kaygan kalemler kullanın, elinde yok hissi veren kalemlerle yazmaya olan hevesi artacaktır.

3- Elbette renkli kalemler

E olmazsa olmaz zaten. Renkli kalemler, koca koca silgiler derken eğlenceli bir kalem kutusu hazırlayın ona. Tüm eşyalarını bir an önce kullanmak için sabırsızlanacak, siz de bu sabırsızlıktan faydalanıp ‘ne çizse kardır’ diyeceksiniz.

4- Tanıdık şekillerle başlayın

Mesela “O” harfi, yumurtaya benzer. “P” yarısı yenmiş lolipopa. Harfler ile olan benzetmeler, yazımını daha kolaylaştırabilir. Unutmayın, çocuklar en iyi ‘benzetmeler’ ile öğrenir. Şuna benziyor, aynı bu diye diye bir bakmışsınız sorun çözülmüş.

5- Hata yapmalarına izin verin

Kusursuz bir eğitim hayatı beklemeyin; inişleri, çıkışları elbette olacaktır. Hata yapmasına izin vermek, başkası gibi olmaya zorlamamak ve onu kendi halinde bırakırken bir yandan gizli de olsa disiplini elden bırakmamak gerekiyor. Panik, hata doğuracaktır; sakin bırakın, yaza boza öğrensin.

6- Ona halka çizdirin

Çizilen halkaların, yazma becerisine ve ‘akıcı’ yazımlara vesile olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmanın sahibi Klinik Nöropsikolog ve İnce  Motor Becerileri Uzmanı Dr. Christian Marquardt. Yapılan araştırmalara göre halkalar çizen çocukların akıcı yazma hareketlerinin gelişmesi de daha hızlı oluyor. Yani işin temeli basit halkalar. Geri kalan, zamanla oturacak olan el becerisi.

En az yazı yazmayı sevdirmek kadar önemli bir başka konumuz daha var; ödev yaptırmak. Çocuklara ödev yaptırmayı sevmenin yollarını sizin için kaleme alacak ve çok yakında paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin deriz! ?

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir