Çocuğunuz 10 Yaşına Gelmeden Ona Bunları Öğretin!

11 Aralık 2017

10 yaş dediğimize bakmayın, zaman nasıl da hızlı akıyor. Hamilelik, doğum günü, lohusalık dönemi, bebek bakımı, çocuk gelişimi derken göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir süreç… Bu süre zarfında çocuk gelişimi için pek çok araştırma yaptığınıza eminiz elbette. Ancak yurtdışında yapılan bazı araştırma sonuçlarına göre çocuğunuz 10 yaşına gelmeden bunları ona aşılamanızda yarar var.

1- Sadece kızlara ya da sadece erkeklere değil, herkese saygı göstermesini öğreterek işe başlamalı. Saygının, büyük – küçük, genç – yaşlı ayırımı olmaksızın herkese gösterilmesi gerektiğini öğretin. Bu saygı bilinci, onu diğerlerine orana bin kat daha iyi hazırlayacaktır hayata.

2- Hata yapmaktan korkmamayı öğretin. Hatalar insanı olgunlaştırır, hatalar insana ders olur. Bir musibet bin nasihatten iyidir sözü tam da bu noktada geçerli. Hatalarını hemen yüzüne vurmak yerine, nasıl çözeceğini öğretmek onun daha yararına olacaktır.

3- Bilgi, notlardan daha önemlidir. Eminiz şaşırarak okudunuz bunu. Derslerinde iyi not alması elbette elzem. Ancak kötü not aldığında ona sinirlenmek çözüm değil. Sorunun cevabını biliyor ama sınavda heyecandan unutmuş da olabilir. Onu daha iyi şevk etmek, azarlamaktan ya da suçlamaktan değil daima başarabileceğine inanmaktan geçer.

4- Anne babanın canavar olmadığını ona her fırsatta ispat edin. Size bir şeyi söylemekten korkmasın, aksine bir sorun varsa bilsin ki siz ona daima yardımcı olursunuz. Anne babadan korkmak, çocukları yalana teşvik edebilir ki yalan sadece çocuklukta değil hayat boyunca en büyük sorun olur.

5- Başkalarının yaptığı şeylerin her zaman doğru olmadığını, ona kararları kendisinin alması gerektiğini öğretin. Bu basit bir kıyafet seçimi de olabilir, okulda yaşanacak olası bir olay için de. Kararları daima kendisinin alması, ona hayata dair daha fazla sorumlu olmasına da yarayabilir.

6- Soru sormanın ayıp ya da çekinilecek bir şey olmadığını bilsin. Soru sormak, bir şeyi anlamamak utanılacak bir şey değildir. Daima sormaya, öğrenmeye teşvik etmek onu hem derslerinde hem sosyal yaşamında daha verimli kılacaktır.

7- Ve belki de içlerinde en önemlisi; hayır demeyi öğretin! Hayır diyememenin verdiği zararları biz yetişkinler bile zaman zaman yaşıyorken, henüz büyüme çağındaki çocuğunuz nasıl yaşamasın. Bu nedenle ona zaman zaman hayır diyebilmeyi de öğretmekte yarar var.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir