Çocuğumun konsantrasyonunu nasıl arttırabilirim?

30 Kasım 2018

Çocuklarda odaklanma sorunu, sık karşılaşılan çocuk gelişim sorunlarından biri. Eğer çocuğunuzun dikkati hemen dağılıyor ve bir türlü konsantre olamıyorsa bu önerilerimize kulak vermenizde fayda var.

Zihin temizliği ilk adım

Kendinizden pay biçin; konsantre olmak istediğiniz zamanlarda beyninizi boşaltmak aklınıza gelen ilk çözümlerden olabilir. Çocuklar için de aynı şey geçerli. Konsantre olmadan önce çocuğunuza rahatlama yöntemlerini öğretin. Bunlarda ilki klasik yöntem; sandalyeye oturmak, gözleri kapatmak ve derin nefes almak. Beyni boşaltmanın yollarından biri olan bu basit meditasyon egzersizi ile konsantre olma yolunda ilk adım atılmış olur. Konsantre olmayı olumsuz etkileyen durumlardan biri dağınıklık. Çevrede fazla eşya olması, dikkatinin çabuk dağılmasına ve gözlerinin yorulmasına neden olabilir. Bu nedenle ilk olarak çalışacağı odayı mümkün mertebe sadeleştirin.

Çocuklarda odaklanma sorununa ne iyi gelir?

Aslında cevabı çok basit, uygulaması da! Yapmanız gereken çocuğunuzun sık sık ara vermesini sağlamak. Uzun süren çalışmalar, konsantrasyonunu etkilediği gibi odaklanma sorununu da tetikler. Kısa molalar ve temiz hava, her yeni başlangıçta daha tazelenmesini sağlayacak böylelikle derslerine olan dikkatini arttıracaktır. İçerdiği flavanoid maddesi ile bilişsel işlevleri geliştiren bir C vitamini deposu; portakal suyu. Derse başlamadan önce bir bardak taze sıkılmış portakal suyu ile çocuğunuzun algılarını üst seviyelere taşıyabilir dahası konsantre olmasını kolaylaştırabilirsiniz. Çocukların konsantrasyonuna iyi gelen yiyeceklerden biri ile devam edelim; bitter çikolata. Evet, doğru duydunuz. Bir parça bitter çikolata, beyindeki kan akışını hareketlendirir ve böylelikle çocuğunuz daha hızlı konsantre olur. Aynı şey su için de geçerli. İşlevlerini kusursuz yerine getirebilmesi için vücudun yeteri kadar neme ihtiyacı var. Kaliteli ve yeterli sıvı alımı ile her şey yolunda girer.

Basit egzersizler

Finalde de çocuğun konsantrasyonunu arttıran basit egzersizlerden de bahsedelim. Etkili bir yöntem var. Çocuğunuzu koltuğa oturtun ve elini yumruk yaptırıp sonra açtırın. Yumruğunu sıkmak ve gevşetmek odaklanma sorununa iyi gelecek ve dersine daha kolay konsantre olacaktır. Bir deneyin deriz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir