Çocuğum yemek seçiyor, ne yapmalıyım?

27 Kasım 2017

Görünen o ki annelerin çocuk büyütürken yaşadığı sorunlardan biri sizin de başınıza gelmiş; yemek yemeyen çocuk. Uçan köftelerin, arkamızdan ağlayan pirinçlerin, yiyemediğimiz için komşunun yemesi konusunda aldığı tehditlerle büyüyen bir nesil olarak çocuğumuzun yemek seçmesi pek de sürpriz olmasa gerek. Neticede hayat tekerrürden ibarettir. Gelelim işin çözümüne; yemek yemeyen çocuğa ne yapmalı, nasıl davranmalı?

Bu sorunu herkes yaşar

Hemen hemen herkes hem de! Bu nedenle kendinizi bu anlamda üzmeyin, yok yere strese girmeyin. Çocuğunuz zaten çok aç ise hiçbir kuvvet yemesini engelleyemez ki! Demek ki canı istemiyor. Yemek yemeyen çocuğu zorlamak, sanırız yapılan en büyük hatalardan biri olabilir. Öncelikle bu durumun size özle değil genel bir sorun olduğunun bilincine varın ve kendinizi kahretmeyin. Sorun zamanla, damağı geliştikçe zaten düzelecektir. Gelelim neler yapabileceğinize… Ortak yemek saati belirlemek ve aynı anda sofraya oturmak her zaman işe yarayacaktır. Aynı anda ve saatte yemek yemek, çocuğunuzla aynı yemeği tüketmek ve sofrada bir arada olmak onu yeme konusunda teşvik edebilir. Ve dahası aynı saatte yemeğe acıkan çocuğunuz, iştahını da ona göre istemeden de olsa ayarlar ve acıkmış olur.

Aşırı sıvı tüketimine dikkat

Aşırı sıvı tüketmek de tokluk hissine neden olabilir. Midesi zaten küçük ve hemen dolmaya meyilli. Bunu önlemek için doktoruna danışmalı ve sıvı tüketimini dengede tutmalısınız. Böylelikle ihtiyacı olan sıvıyı alırken, karnını da yemekle doyurabilir. Büyük porsiyonlardan da kaçınmanızda fayda var. Kocaman lokmalar ve büyük tabaklar, gözünü korkutabilir. Siz porsiyonu küçük tutun, o devamını yemek isterse zaten bir işaret verecektir. Yemekleri eğlenceli hale getirmek de her zaman işe yarayan bir yöntem. Brokoli yemeğini sıradan bir sunum yerine daha ilgi çekici halde önüne getirirseniz yemek ile oyun birbirine karışabilir ve bu işte karlı çıkan siz olabilirsiniz.

Ve final; asla pes etmeyin! Zaman zaman umutsuzluğa kapılsanız da uğraşmaya devam edin. Eninde sonunda acıkacak ve o tabağı silip süpürecektir. Enerjinizi yüksek tutun! ?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir