“Çocuğum Çok Mutlu” Diyen Ailelerin 7 Sırrı!

23 Ağustos 2017

Çocuk sevindirmek, mutlu etmek aslında ne kadar kolay değil mi? Peki ‘anlık’ değil ‘ömürlükmutluluğun sırrı sizce ne olabilir? Bu yazımızda çocuklarını mutlu bir şekilde büyüten, özgüven aşılayan ve geleceğe adımını sağlam atan bireyler yetiştiren ailelerin sırlarından bahsedeceğiz. Çocuğumu nasıl mutlu edebilirim sorusunun basit ipuçları için yazımızı okumaya devam edin…

1- Onlarla vakit geçirin!

Biliyoruz; iş hayatı, stres, uyku bozukluğu, yapılacak listesindeki curcuna derken kendinizi nasıl eve attığınızı bilemiyorsunuz. Ama 1 saat ama 10 dakika… Mutlaka çocuğunuza günün sonunda vakit ayırın. Tüm günü boşa geçirmektense 10 dakika da olsa kaliteli zamana odaklanın. Bu madde bir klasiktir farkındayız ama o 10 dakikanın önemi gerçekten büyük.

2- Birlikte yemek yemeğe özen gösterin!

Bir arada olmak, belki akşam yemeğini birlikte hazırlamak ya da belki de sofraya aynı anda oturmak. Koşulları siz belirleyin ancak akşam yemeklerine özen göstermeyi ihmal etmeyin. Yemeğe yetişemiyor musunuz? En olmadı birlikte bir meyve tabağı ya da çocuklara özel tatlı tariflerinden birini hazırlayın. ‘Birlikte’ olmanın meyvesini, ergenlik çağına geldiğinde yiyeceğinize de emin olun.

3- “Yardım” kelimesini öğretin!

Hepimiz isteriz yardımseverliği çocuğumuza aşılamayı. Ancak bunu daha somut örneklerle yapabilirsiniz. Bu basit bir ‘sokak köpeklerini doyurma operasyonu’ dahi olsa yapın. Yardım etmenin önemini söylemek yerine tatbik etmek her zaman daha etkili sonuç verecektir. Bu yalnızca sağlıklı bir birey olmasını değil, başkalarını mutlu ederek mutlu olmanın tarifsiz huzuruna erişmesine de vesile olacaktır.

4- Baş etmeyi bilsinler!

Ömür boyu hayatlarında olamayabilirsiniz. Bu nedenle ‘arkasını toplamak’ yerine ‘hayata karışmak’ yönünde eğitim vermenizde yarar var. Bu, yağmur yağdığında şemsiye almayı kendisinin akıl etmesi kadar basit bir şey aslında. Evet, sırtını güvenle yasladığı dağı olmaktan vazgeçmeyin ama sessiz gölgelerle onu takip edin ve ciddi anlamda düşe kalka büyümesini sağlayın. Ayakları üzerinde durmaya ne kadar erken başlarsa o kadar kar. Risk almasından korkmayın, hayat bir deneyimdir.

5- Rol modelleri olun!

Bu da zaten bir klasik değil midir? Kaliforniya Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırmaya göre 3 çeşit çocuk yetiştirme modeli var; hoşgörülü, otoriter ve güvenilir. 1960 yılında yapılan bu araştırmaya göre mutlu çocuk yetiştiren aileler 3. olanı seçmiş yani ‘güven’. Güven aşılanarak büyütülen çocuklar daima daha mutlu oluyor.

 

6-  Yargılamak yerine ‘tekrar dene’yi empoze edin!

Başaramadığı işlerde yargılamak yerine onu tekrar denemesi için şevk edin. Notu düşük geldiği için bağırıp çağırıp başka çocuklarla kıyaslamak yerine, tekrar denemesini ona inandığınızı ve mutlaka başaracağını bildiğinizi söyleyin. Kendine olan güveni yerine gelecek ve başarıya giden yolda daha az yorulacaktır.

7- Olumsuz duygularla baş etmesin öğretin!

Çocuklar duygularla baş etme konusunda deneyimli değildir. Daha ziyade aklına gelen dudaklarından çıkıverir. Haliyle iyi ve kötü duyguyu ayırma içgüdüsü yoktur, bu içgüdü ‘edinilir’. Ona negatif duygularla nasıl baş edeceğini öğretebilirsiniz. Böylelikle iyiyi ve kötüyü ayırabilecek ve gelecek yaşantısında bu ona her zaman iyi bir örnek olacaktır.

Çocuk bu, düşe kalka büyüyor işte. Anne-baba genleri etkilese de sonradan edinilen deneyimler de çocukların gelecek yaşamlarının mihenk taşları. Basit ipuçları ve dikkat noktaları ile mutlu bireyler yetiştirmek mümkün. Size düşen, mutlu olmaya çalışmak değil mutlu olmayı kovalamak; bu mücadelenin en güzel meyvesini ilerde bizzat yaşayarak deneyimleyeceksiniz zaten…

Hoşça ve mutlu kalın! 😉

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir