Çalışan annelere şipşak mutfak sırları

17 Kasım 2017

Çocuk da yaparım kariyer de mottosu ile bugünlere gelmiş başarılı annelere özel bu yazımız. Gündüz toplantılar, mailler, iş planları ile kavrulan akşam yoğun bir sevgi seli ile yoğrulan ve gün sonunda kendini koltuğa nasıl attığını bilemeyen annelere iyi gelecek öneriler derledik. Hiç olmazsa mutfakta vakit kaybetmeyin diye işinin ehli şeflerden mutfak sırları paylaşacağız. Pratik bilgiler ile lezzetten ödün vermeden sofrada namınız konuşsun!

1- Etin daha lezzetli olması için dolaptan çıkardıktan sonra 1 ya da 2 saat oda sıcaklığında bekletin. Sonra pişirin. Aroması bile daha farklı olacaktır, tabi pişme lezzeti de ayrı bir konu.

2- Kek tarifleri ya da pratik tatlı tariflerinin olmazsa olmazı şeker. Eğer beyaz yerine esmer şeker kullanıyorsanız ve şekerin topaklanmasını önlemek için ne yapmalı diye soruyorsanız basit bir ipucu verelim. Blender’a bir küçük marshmallow atın. Topaklanmayacak ve tarifiniz daha da lezzetlenecektir.

3- Diyelim ki yumurtalı tariflerden birini yapacaksınız ancak vakit yok, yumurtayı hızlıca haşlamalı ve soymalısınız. Zaten kabuklarını soymak, haşlamasını beklemekten daha çok vakit alacak neredeyse! Yumurta kabuklarını kolayca soymak için kaynama suyuna bir dilim limon atın. Yumurta, kabuğundan hızlıca ayrılacaktır.

4- Et tarifleri ile devam edelim. Et nasıl marine edilir sorusunun lezzetli bir yanıtını verelim. Daha önce eti kahve çekirdeği ile marine etmiş miydiniz? Etmediyseniz bir deneyin deriz çünkü bambaşka bir lezzet sizi bekliyor olacak!

5- Hamurişi tarifleri ile aranız nasıl? Eğer cevabınız olumlu ise bir ipucu verelim hemen. Hamur yaparken harcın içine dondurulmuş tereyağı atarsanız hem kıvamı daha güzel olacak hem lezzeti olay olacaktır. Anahtar nokta tereyağın dondurulmuş olması.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir