Çalışan annelere 5 beslenme tavsiyesi

5 Şubat 2018

Biz anneler gün içerisinde birden çok fazla parçaya bölünüyoruz; bir yandan kendimize vakit ayırmaya, çocukları okula yetiştirmeye bir yandan da kendimiz işe yetişmeye çalışıyoruz. Bu sürüp giden hengame içerisinde kendimizi unutarak yemek yemeği bile unutuyoruz. Sabahları çocukları okula yetiştirmeye çalışırken kolay yenebilecek atıştırmalıklarla geçiriyoruz ve sonrasında düzen bozulup gidiyor. Peki, gününün çoğunda yoğun olan anneler beslenmede nelere dikkat etmeli?

Emzirirken diyet yapmayın

Yeni annelerin yapabileceği en kötü şey emzirirken diyet yapmaktır. Doğum sonrası kilolardan hazır iş yokken kurtulmak hatalı bir davranış olacaktır. Emzirme döneminde vücudun süt üretmesine ihtiyacı olan annenin yaptığı kalori kısıtlamasıyla bu döngüyü geriye götürebilir. Emzirme dönemi sonrasında zaten ister istemez bir kilo kaybı yaşayacaksınız. Sabredin ve hem kendi sağlığınızı hem de çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atmayın.

Stresin size gereksiz yedirmesine izin vermeyin

Çoğu zaman iş baskısı ve zaman yetmezliğinden ötürü daha kısa sürede tüketilen yağ ve tuz içeren yiyecekler tercih ediliyor. Bir kadın olarak kendinize dikkat etmeye çalışsanız da yenilen zararlı yiyecekler aynı zamanda suçluluk duygusu ve aşırı yağ üretmeye neden olan kortizolü de tetikliyor. Bu sarmaldan kurtulmak için doğa yürüyüşlerine çıkabilir ya da yoga gibi iç dünyaya yönelen aktiviteleri yapabilirsiniz.

Öğünleri atlamayın

Bazen hayatın akışına kapılıp ‘kahvaltıyı gittiğim yerde yaparım, öğlen de bir yerde atıştırırım diyerek’ akşam yemeklerini ağır yemeklere dönüştürüyoruz. Vücudu aç bırakan ve dengesini bozan bu durum oldukça sağlıksız. Çocuklarınıza sabah kahvaltısı hazırlarken kendinizi es geçmekten vazgeçin ve zorda olsa biraz önceden kalkıp kahvaltı etmeyi ihmal etmeyin.

Öğle yemeklerinde fast-food yemeyin

İşyerinde özellikle de işler yoğunsa ya da hava kötüyse yemek yemek için dışarı çıkmaya üşeniyoruz. İşyerine gelen yemeklerin nerde yapıldığı, ne kadar kaliteli olduğu, yağ-tuz oranının dengesi ise meçhul. Onun yerine evde birkaç saatinizi ayırarak yapacağınız yemek sizi kurtarabilir. Eğer, üşeniyorum diyorsanız işyerinizin etrafında kalitesini beğenebileceğiniz bir yer bulmaya çalışın.

Sadece yemek yemeğe odaklanın

Yemek sırasında ilginizin maillerinizde ya da başka yerde olması sadece sizi hasta eder. Onun yerine telefon ve benzeri elektronik her türlü aleti kendinizden uzaklaştırın ve anın tadını çıkarın. Sadece yemeğe odaklanmanız size iyi bir sindirim ve farkındalık katacak.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir