Bu yaz evimiz sırtımızda!

8 Haziran 2020

Evinizi sırtınıza alıp tatile çıkmaya hazır mısınız? Karavanla maceranın güzelliklerine birlikte bakalım.

Bu yaz tüm planlar değişti ve sanırım hepimizin evlerimizden biraz uzaklaşmaya ihtiyacı var. Doğayla buluşmak, serin sulara dalmak ve özgür hissetmek için karavanla aile seyahatine ne dersiniz?

Hazırlayan: Canan Demiray / @gezgörkesfet

Neden karavan?

Bu yaz ailece havaalanında olma fikri bile çoğumuza cazip gelmezken bir yandan uçuşların da azalacağını biliyoruz. Otel konusu ise hassas, kimileri yazlıkçılığı tercih ediyor. Durum böyleyken ulaşım ve konaklamayı bir araya getirmek ve farklı bir deneyim yaşamak için daha güzel bir zaman olamazdı.

Bavul toplama, bagaj sığdırma derdi yok! Acele hiç yok

Havaalanında güvenlik kontrollerini, check in kontuarında fazla bagajınız var denildiği anları düşünün. Karavanda bu derdiniz ortadan kalkıyor. Sığdırabileceğiniz sürece uçaktaki gibi bagaj düşünmenize gerek yok. Üstelik bir kere yerleşip her yeri rahatlıkla gezmek, her gün yeni bir yerde gözlerinizi kapama fırsatı da elinizde. Elbette karavanın daha rahat bir yolculuk için belli bir ağırlığı koruması gerekiyor ve ama sizin bavulunuza koyduğunuz bir kaç kilo bunu değiştirmiyor.

En hoşuma giden bir diğer yönü, acelenin olmaması. Canınız isterse güneş doğarken yola çıkıp, dolunayı en tepede göreceğiniz yerde maceranızı o günlük sona erdirebilirsiniz. Ailenizin hızında hareket edebilmek harika.

Kendi evinizde gibi huzurlu

Düşünün tüm gün outdoor aktivitelerle yorulduktan sonra duşunuz yatağınız hazır, evinizde hissedebilirsiniz. Yeni bir şehre gittiğinizde, nerede kalacağız, konaklama ücretleri çok yüksek uzun kalamayız gibi sorunları da geride bırakıyorsunuz. İsterseniz saten çarşaflarınızı yükleyin isterseniz bir sırt çantasına sığdırın lüksünüzü, herşey sizin kontrolünüzde.

Sağlıklı beslenmek elinizde

Seyahatlerde bir restorana gittiğinizde çocuk menüsüne bakın: pizza, hamburger, makarna. Bir gün, iki gün neyse de bir hafta boyunca bu menüye hem bir dolu para harcamak hem de çocuğunuzu sağlıksız beslemek sizin de kaçındığınız bir şeyse doğru yerdesiniz. Çocuklarınızı yolda bile sağlıklı, ev yapımı yemeklerle beslemenin gururunu taşıyabilirsiniz.

Aileyi yakınlaştırır

Sadece dar alanda birlikte kalmak değil, istediğiniz zaman farklı bir yere doğru birlikte kaçmanın tanıdığı özgürlük rahatlama fırsatı veriyor. Ailece kendi çizeceğiniz rotada ve zamanlamada hareket etmek, bunu kontrol edebilmek ve herkesi ortak edebilmek oldukça keyifli. Robin Williams’ın iki ergen çocuklu aile babası olarak karavanla yolculuğundaki maceralarını anlatan RV filmi yola çıkmadan izleyeceğiniz filmlerden olsun.

Bütçe dostu tatil

Bir yerden bir yere ulaşmak için normalde vereceğiniz yol ve transfer ücretleri, üç öğün yemek ve daha farklı giderleri tamamen azaltabilirsiniz. Karavanda da yemek ve yakıt masrafları var doğru ama normale kıyasla oldukça uygun. Mecburi harcamalar azalınca gerçekten eğlenceli şeylere para harcayabilirsiniz.

Kafanıza tam olarak yatmadan önce bazı sorulara yanıtlar

Size bugün koşarak karavan alın diyemem ama bir deneyimleyin derim. Deneyimleyecekken de kiralama devreye giriyor. Moto karavan ve römorklu modeller için araba kullanmak için aldığımız B tipi ehliyet yeterli. Dolayısıyla nacizane tavsiyem Meet the fockers filmindeki gibi bir otobüs fantazisine girmeden bu yolda ilerleyin.

Nasıl bir bütçe yapmalı?

Aynı otel ve destinasyon seçerken olduğu gibi, karavan konusunda da farklı bütçe ve seyahat tercihine göre araç bulmak mümkün. Bir hafta için yola döküleceğiniz araçla aylarca uzaklara gideceğiniz araç farklı donanımlar gerektirebilir. Yürüyüş, bisiklet, kano gibi faaliyetler için seyahat edenler var römorklar ekleyerek.

Genel olarak, yolculuk ne kadar uzun olursa, fiyat biraz daha avantajlı oluyor. Bazı kiralama sitelerini listeledim, beğeninize ve aileniz ihtiyacına göre seçebilirsiniz. Seçtiğiniz aracın ne kadar yakıt kullanacağını öğrenin. Ağırlık da elbette etken. Yakıt dışında kamping alanlarına ödeyeceğiniz kirayı da bütçe planınıza eklemeyi unutmayın. Güvenlik kısmı da elbette önemli.

Çocuklar yolculukta aynen arabada olduğu gibi kemer takıp oturmalı. Aracın çocukların rahat edeceği ve güvende olacağı şekilde donanıma sahip olduğundan emin olun.

 

http://www.casavan.com

https://go-caravan.com

https://www.letsgocamper.com

 

Kiralamada neye dikkat etmeli?

Kasko durumunu, bakımlarının en son ne zaman yapıldığını, acil durumda arayabileceğiniz numaralarını öğrenin. Bazen kilometre sınırı da olabiliyor, sorun. Size karavanı tanıtırlarken öğrendiklerinizi bir video çekmekte fayda var, söz uçar video kalır.

 Karavan küçük değil mi?

İçindeki alan küçük olsa da fonksiyonel olması önemli. Küçük olmasının bir avantajı,temizlemek için zaman boşa gitmiyor, tüm zaman ailenize ve hayattaki eğlenceli şeylere kalabiliyor.

Nereye park edip yerleşiriz?

İki hafta veya daha uzun süre karavanla yola çıkacaksanız www.kampyerleri.org’ a göz atabilir, rotanızı belirleyebilirsiniz. İletişim ağlarına üye olun, başkalarının tecrübelerinden faydalanın.

Ege ve Akdeniz boyunca muhteşem doğa buluşmaları için her gün yeni bir koya doğru yol alabilirsiniz. Karadeniz’i keşfetmek için de yaz güzel bir dönem. Balonların göğe yükselişi için Kapadokya’ya park etmeye ne dersiniz?

Tuvalet ve banyo konusu zorlu mu?

Karavanlarda bir kaç tip tuvalet olabiliyor. Boşaltmak doldurma kısmı ise eğlenceli olmasa da çok zorlu değil. Bu konuda videolar yapmışlar, size göre mi izleyerek öğrenebilirsiniz. Kasetli olan sistem daha pratik ancak daha sıkça yapılıyor. Kiralama yapacağınız yerde karavanınızın donanımını sormayı unutmayın.

Karavanla dünya turu: Hayal değil gerçek diyen aile: Mayavanlife

Duyan ailesi 16 aydır karavanlarıyla dünya turu yapıyor, instagram ve youtube üzerinden  @mayavanlife hesaplarından  da bizlerle renkli yaşamlarını paylaşıyor. Özellike youtube Kendilerine karavana yeni başlayan aileler için önerilerini sorduk.

Öncelikle her şeyin başı iyi bir araştırma. Karavan hayatına başlamadan önce belki kiralama yoluna giderek kamp ve karavan deneyimi yaşayabilirler. Eğer mutlu olurlarsa ve zorlanmazlarsa karavan hayatına geçiş süreci daha kolay olacaktır. Yine karavan sahibi olduktan sonra önce yakın bölgelerdeki organize kamp alanlarında kendilerini test edebilirler. Sonrasında yavaş yavaş yeni ufuklara ve muhteşem manzaralara daha huzurlu ve bilinçli bir şekilde ilerlerler. Ayrıca karavan yapacaklara elektrik ve su sistemlerini kampta kalmayacaklarını düşünerek, onları en az 1 hafta idare edecek şekilde yapmalarını tavsiye ederiz.

Bir değil ikiz çocukla yollara dökülen seyyah aile: İkizlerlegeziyoruz

Çocukları Atlas ve Defne’nin 40 günlük olmasıyla karavanla seyahate başlayan Tank ailesi 2019’da 60 günü Türkiyenin güzelliklerini keşfetmekle geçirmiş. Çocukla zor mu sorunuza onların cevapları: Hayır. Çocukları şehrin kalabalığına, kirli havasına hapsetmek yerine, doğaya, toprağa ulaştıralım ki çocuklarımız daha sağlıklı ve mutlu olsunlar diyorlar. Eskişehir, Barbaros Köyü, Kuşadası, Salda Gölü ve Sığacık karavan yolculuğunda bize önerdikleri rotalar. Kendilerini @ikizlerlegeziyoruz ve @seyyahizbiz hesaplarından takip edebilirsiniz.

 ———————

O karavanda keşke ben de olsaydım

9-6 işlerimiz, yılda iki haftaya sığdırmaya çalıştığımız tatillerimiz. Ödemek gereken taksitler, yetişmek gereken sosyal takvim.. Son bir kaç ay her ne kadar bizleri evde kalmaya belki sıkışmış olmaya zorlasa da bir yandan da stresi bir nebze azalttı öyle değil mi?

Tam zamanlı karavan hayatını yaşam tarzı olarak seçmek herkese göre olmayabilir. Okul çağında çocuğunuz varsa özellikle önemli bir tercih. Ancak bu tip tatili denemeden hayatı geçirmek de önemli bir vazgeçiş. Hayat boyunca hafızalara kazınacak böyle bir deneyim için yolda olmak tozlu yolları aşıp güzelliklere ulaşmak denemeden geçmemeli.

————-  

Hayal kurmak için muhteşem bir öneri: sCarabane!

Bu muhteşem açılan karavana karavan denmez bildiğiniz üç oda salon ev. Fotoğrafı yetmez videosunu da izleyin derim, prototip üzerinden beğeniyorsunuz üretiyorlar. http://scarabane.com

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir