Bitmedi gitti: Sınav stresini yenmenin yolları

26 Ekim 2017

Evet, bitmedi gitti! Doğduk bir sınav, büyüdük bir sınav; sınanmaya doyamıyoruz. Çocukların korkulu rüyası mı demeli, çocukların stres sebeplerinden biri mi bilemedik. Ancak bildiğimiz şu ki bu sınav meseleleri gerçekten zor. Çocuk kalbiyle daha dünyaya alışmaya çalışırken birden bire matematik problemleri ile boğuşan çocuğunuza iyi gelecek bazı önerilerimiz olacak. Çocuklarda sınav stresini yenmenin yollarını sizin için bir araya getirdik.

1-  Klasik müzik dinlemek

Bol zıplamalı modern müziklere aşina çocukları klasik müziğe yönlendirmek pek kolay olmayabilir. Ancak klasik müzik, beynini dinlendirmek ve vücudunu stresten arındırmak için nefis bir yöntem. Yatağına uzansın ve kendini sadece müziğin eşsiz notalarına bıraksın. Hepsi  bu…

2- Kısa yürüyüşler

Araştırmalar gösteriyor ki sınav öncesi yapılan kısa yürüyüşler, beyin gücünü arttırmaya yarıyor. Aldığı temiz hava ile zihni daha iyi açılıyor ve konsantrasyonu daha güçlü oluyor. Bir deneyin deriz!

3- Köpek yavrusu ile oynamak

Kulağa ilginç geliyor olsa da köpek yavrularıyla oynamak, çocukların stresini atmaya yarıyormuş. Hatta dünyada bazı üniversitelerde özel ‘köpek odaları’ varmış ve dahası çocukların stresini atması konusunda bir hayli işe yarıyormuş.

4- Uyku, uyku, uyku

Sınav öncesi uyku ilk şart. Stresten gözüne uyku girmiyor olabilir onu da anlıyoruz ancak bu konuda hızlı bir çözüm gerekiyor. Sınav öncesi uyumak, beyni dinlendiriyor ve stresin azalmasına yardımcı oluyor.

5- Bitter çikolata yemek

Abur cuburların çocuklara zararları ayrı bir gündem maddemiz ki katılıyoruz; zararlı. Ancak yapılan bir araştırmaya göre %70 oranında kakaoya sahip esmer çikolatalar, hormonları olumlu yönde etkiliyor ve vücudu rahatlatarak stresi yok ediyormuş.

Yapılan araştırmalar bu yönde; öneriler de akla yatan cinsten. İsterseniz sınav dönemi başlamadan bir deneyin, hem ne kaybedersiniz ki?

Şimdiden başarılar! ?

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir