Bırak O Abur Cuburu Çocuğum: Çocuklara Sebzeyi Sevdirmenin Yolları

26 Ağustos 2017

Bırak demesi kolay, çocuk bulmuş mis gibi çikolatayı ne yapsın brokoliyi? Bunları nasılsa okumayacağı için konuya biraz empati ile girelim dedik. Ancak merak etmeyin sevgili anneler, bu durumu çözecek önerilerimiz var. “Anneciğim bana öğlen zeytinyağlı taze bakla yapar mısın?” diyen bir evlada sahip olan şanslı anneleri saygıyla selamlayıp, elindeki aburcuburla dünyayı dar eden çocuk annelerine bir adım yaklaşıyoruz. Evet, bugün sizin için çocuklara meyveyi ve sebzeyi sevdirmenin yollarını araştırdık. Şahane fikirlerimiz var!

1- Soslayın!

Lezzetli dip soslar hazırlayıp, içine çaktırmadan sebzeleri yuvarlayabilir ve kaşla göz arasında çocuğunuza yedirebilirsiniz.

2- Kavurun!

Belki de çiğ olarak yediği için lezzetli gelmiyordur, olamaz mı? Mesela pratik yemek tarifi verelim size. Kavrulmuş kök sebze salatası tarifi de çocuğunuza sebze yedirmenin bir yolu olabilir. Tarifin detaylarına ulaşmak için tıklayın.

3- Renklendirin!

Bu sefer ki örneğimiz meyve sevmeyen çocuklara özel olsun. Çocuklar renklere bayılır malum. Biz de renklerin gücü ile hareket ederiz. Elmanın faydalarını okumakla kalmayıp bizzat çocuğunuza şifa olarak yedirmek isterseniz renklendirme yöntemini deneyebilirsiniz. Somut bir örnek verelim; pembe elma püresi. Tarifi okumak için tıklayın.

4- Minik şefler mutfakta!

Yemeği birlikte hazırlamayı deneyin. Kendi el emeği ile hazırladığı yiyeceklerin tadına bakmak için sabırsızlanacaktır.

5- Suyunu sıkın!

Eğer bir türlü sebze yemiyorsa siz de suyunu sıkın. Evet, sebze posasındaki vitaminler apayrı bir konu, keşke yese. Ama ağzına hiç sürmüyorsa o zaman suyunu sıkıp eğlenceli bardaklarda sunabilirsiniz.

Diyeceğimiz o ki sebze yedirememek suç değil; sevdirememek üzücü. Onun da kolayı var işte. Siz bu akşam bunları bir deneyin olur mu, biz de merakla bekliyoruz! 😉

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir