Beşik alırken nelere dikkat etmek gerekir?

22 Kasım 2017

Beşik zor zanaat; güvenli kollarınızdan sonra bebeğinizi emanet edebileceğiniz yegane destek neticede. Gece uyurken aklınız kalmasın, bebeğinizin güvende olduğundan emin olun diye sizin için beşik alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırdık.

Malzeme ilk şart

Hafif olan malzemeler her zaman devrilme riski taşır ki bu da alabileceğiniz en büyük risktir. Bunu önlemek için beşiğin ‘devrilebilme ihtimali’ ilk düşüneceğiniz konu olsun. Oyun çağına geldiğinde, minik adımlar ile ayaklandığında beşik daha da tehlikeli olabilir. Bu nedenle kolay devrilmemesi ilk önemli konu. Yine malzeme ile devam edecek olursak… Eğer illa ahşap olsun diyorsanız, yüzeyinin pürüzsüzlüğüne dikkat edin; kıymık vs olmayacak kadar pürüzsüz malzemeden yapıldığına emin olun. Beşiklerden en çok tercih edilen malzeme nedir diye soracak olursanız onu da söyleyelim; masif ahşap. Nedeni ise ağacın doğal yapısı gereği ortamda küf ve bakteri oluşumunu engelliyor olması.

Parmak aralıklarına dikkat!

Evlerden uzak diyerek bahsetmek istediğimiz bir diğer tehlike parmak aralıkları. Beşiğin parmak aralığı ne kadar olmalı? 6cm’den fazla yani bebeğin başını sıkıştırabileceği genişlikte olmamalı. Eğer beşiğinizin üzerinde dönece vb. gibi oyuncaklar varsa mesafesini uzanamayacakları şekilde ayarlayın. Oturdukları yerden nerelere erişim sağlayabildiklerine şaşıracaksınız. Alt çekmeceler de önemli. Alt çekmecelerin çok yüksekte olmamasına dikkat edin. Karyolanın toplam yüksekliği 120 cm’i geçmemesi öneriliyor. İç yatak seçiminde ise antibakteriyel ve doğal kauçuktan yapılmış yatakları tercih etmenizde yarar var. Yatak ne sert ne yumuşak olmalı.

Dönüşüm de önem verin

Çocuğunuz belli bir yaşa geldikten sonra beşiği komple atmak yerine parçalarını kullanabilirsiniz. Bunun için de sökülebilir parçalı ve daha sonra başka bir formda kullanılabilir olmasına dikkat edebilirsiniz. Böylelikle hem odada yer kaplamaz hem de bebeğiniz büyüse bile iş görmeye devam eder.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir