Bayram temizliğinin püf noktaları

13 Haziran 2018

-Arnica katkılarıyla-

Bayramlar…  O kıymetli mi kıymetli, munis mi munis misafirlerin ağırlandığı, en unutulmaz en güzel anların yaşadığı zamanlar… “Ahh nerede o eski bayramlar”… Şaka şaka, şimdi size  bayram nostaljisi yapmayacağız. Tam tersine bugün hala bayramı bayram tadında yaşayacak olanların tatlı bayram telaşına ortak olacağız!
Bayramda tüm eş dost bir arada olacaklar temizlik hazırlıklarına başladı bile… Evi derleyip toparlamak, misafirlerin karşısına şık ve temiz evler sunmak bayramın nimetlerinden. Kaçış yok! Ama bunu pratik hale getirmenin yolları da mevcut. Bayram temizliğini büyük bir çile olmaktan çıkaracak fikirlerle evlerinizi bayrama hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı, işte size püf noktaları…

Bir elin nesi var iki elin sesi var!
Öncelikle evin tüm bireylerini bir imece usulü ile temizliğe katmak hem işi daha eğlenceli hem de kolayca bitirmenizi sağlayabilir. İş tek kişinin (yani sizin!) başına kaldığında zorlu bir yarışmaya girmiş gibi hissedebilirsiniz. O nedenle ne yapın edin, evin tüm bireylerini temizliğe katın! Ne de olsa, bir elin nesi var iki elin sesi var!

Neşeli bir bayram temizliği için müzik şart!
Bayram gelirken insanın içine dolan sevinç bir başka oluyor. Bu sevinci bayram temizliği yaparken de arttırmanız mümkün! Hem ev sakinlerini moda sokmak hem de kendinizi daha enerjik hissetmek için müziğin sesini açın! Şayet kimseyi rahatsız etmek istemiyorsanız cep telefonlarınızdan ya da mp3 cihazlarınıza bir kulaklık takmanız da sorunu çözecektir! Kulağınıza gelen keyifli ve hareketli müzikler ile temizliğe yeni bir boyut kazandırabilirsiniz.

Nereden Başlamalı: İyi bir iş planı bayram temizliğini kolaylaştırır
Bayram temizliği için karar verdiğiniz zaman kendinize bir iş planı çıkarın. Çıkardığınız plan neticesinde pratik olarak yapabileceğiniz işler ve zorlanarak yapabileceğiniz işler için de farklı zamanlar ayırın. Bu yöntemi uyguladığınızda göreceksiniz ki; bir anda temizliğiniz bitmiş ve siz de bu temizlik esnasında çok fazla zorlanmamış olacaksınız. Ama önce etrafı bir güzel toplayın. Unutmayın ayağınızın altında bulunan her fazlalık eşya, sizden zaman çalar!  Ardından camları temizlemekle işe başlayın. Cam silme yöntemlerini de doğru bir şekilde uygulamanız halinde camlarınız kolayca temizlenecek ve siz de planın 2. kısmına geçebileceksiniz. İş planınızın ikinci bölümünde halı ve koltuklar gelmeli. Halılarınızı öncelikle güçlü bir elektrik süpürgesi yardımı ile süpürerek tozlardan arındırabilirsiniz. Bu noktada en yakın yardımcınız bir Arnica elektrik süpürgesi  olacak!  Evinizde en hijyenik temizliği  elde etmek için Arnica Pika Toz Torbasız Elektrikli Süpürge tam size göre. AAA sınıfı elektrik tüketimiyle, elektrik tasarrufu da sağlayacak toz torbasız süpürge ile en küçük partikülleri bile hapsedebilir, evinizde kusursuz temizliği sağlayabilirsiniz. Yine de çok uzun zamandır yıkanmayan ve gözünüze gerçekten kirli görünen halılarınız varsa, Arnica halı yıkama makinesi  ile halılarınızı kolayca, ilk günkü haline getirebilirsiniz.

Pratik temizlik malzemeleri işinizi kolaylaştırır!
Bayram temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken alanların başında halı, koltuk, tül, perde, sehpalar, vitrinler, camlar geliyor. Dikkatinizden kaçacak olan en ufak alan bile birilerinin gözüne batacak endişesine kapılmanıza gerek yok! Doğru malzemelerle tüm kirin, tozun hakkından gelebilirsiniz. Örneğin vitrin tozlarını alırken, deterjansız sade bir su ile mikro fiber temizlik bezleri işlerinizi oldukça kolaylaştırır. Bunun için temizliğe başlamadan önce temizlik malzemelerinizi satın alırken, ev temizliğinde sizleri zorlamayacak niteliklere sahip malzemeleri satın almaya özen göstermelisiniz. Aynı şekilde camların temizliğinde camlarınızın pırıl pırıl parlaması için birkaç parça gazete kâğıdı ve cam silme suyu içine katacağınız bir çay bardağı sirke, evinizde cam yokmuş hissini verecektir.

Ev temizliğinin olmazsa olmazı: Kahve molası
Ev temizliği yaparken bir süre sonra yorgunluk hissine kapılmanız haliyle normal! Yorgunluk hissettiğiniz an hemen bir mola verin. Kendinize bir fincan filtre kahve hazırlayın! Kahve içerisindeki kafein kan dolaşımınızı artırır ve kendinizi çok daha enerjik hissedersiniz. Kahvenin yanında ağzınıza atacağınız birkaç parça çikolatayla ise temizliğe kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir