Aşırı korumacı ailelerin yaptığı 6 hata

23 Ekim 2017

Fazla kollama, anne – baba içgüdüsü, aşırı düşkünlük ya da tanımını nasıl yapıyorsanız… Bu tavrınız, sizin için ‘ideal anne baba nedir’ sorusunun yanıtı olabilir. Kaldı ki her an çocuğunuzun yanında, sağında, solunda olarak onu kollamayı görev de edinmiş olabilirsiniz. Hakkınızdır, evlat bu. Fakat bir işin farklı bir yönüne değineceğiz bugün. Çocuklarınızı aşırı kollayarak, tırnaklarına zarar gelmesini önlemeye çalışarak acaba ona daha çok zarar veriyor olabilir misiniz? Aşırı, çok aşırı korumacı ailelerin düştüğü hataları kaleme aldık.

1- Fazla müsamaha

Çocuğa çok fazla hoşgörü göstermek onun ilerdeki hayatında bencil ve ‘ben merkezli’ olmasına yol açabilir. Kendini daima olayların ortasında görebilir, empati duygusunu geliştiremeyebilir. Her şeyin fazlası zarar mantığının ilk adımı bu olsa gerek.

 

2- Çok özele girme

Çocuklarıyla arkadaş gibi olan ebeveynler tabi ki şanslı. Ancak bu arkadaşlık ilerlerse durum karışabilir. Her ne kadar çocuklarınızla arkadaş gibi olsanız da onların ailesi olduğunuzu da unutmayın. Çocuğunuzun da kendine ait bir özeli olabileceğini unutmayın ve samimiyet çizginizi ona göre ayarlayın.

3- Sınırlama

Çocuğunuz sınırlamak onu yalnızca güvensiz yapmaz, aynı zamanda hayal gücüne de etki eder. Onun iyiliği için bir şeyleri sınırlıyor olmanız elbette doğal ancak bu aşırıya kaçtığında çocuğunuzun başka hayatlara adım atma konusunda korkulu hareket etmesine neden olabilir. Yenilikten korkar ve kendi güvenli alanından kolay kolay çıkmaz, çıkmak da istemez.

4-  Aşırı kontrol

Kontrolü elden bırakmamakla onu kötülüklerden koruyor olabilirsiniz. Ancak bu durum aşırıya kaçtığında zararlı olabilir. Her durumda kontrol edilmeye alışan çocuğunuz, bir süre sonra kendi atacağı adımlardan emin olamayabilir ve her zaman arkasında kontrol eden birini arayabilir. Bu da özgüvenine doğrudan etki edecektir elbette.

5- Düşük beklentiler

Çocuğum yapmasın ben yaparım ile başlayan aşırı kollama hali yani. Bu yaklaşım, onu yeni bir şeyler öğrenmeye itemez ve haliyle hayallerini de kota koyabilir. Bu nedenle beklentilerinizi düşük değil ederinde tutun. Yapamaz demeyin, yapması için daima teşvik edin.

6- Bağımlılık

Size bağlı olması güzel tabi ancak aşırı bağlılık, onun dış dünyaya açılan pencerelerini kapatabilir ve dahası insan ilişkilerini doğrudan olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle aşırı bağımlı olma hali de iyi neticelenmeyebilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir