Artık Bu Gece Uyuyoruz! Bebeğinizi Mışıl Mışıl Uyutmak İçin 6 Yöntem

4 Ekim 2017

Calmindo‘nun katkılarıyla…

“Uyuyoruz” dedik çünkü bebeğinizin uyuması demek sizin uyumanız demek zaten. Dünyalar tatlısı bebeğiniz dünyaya geldi; bebek bakımıydı, pişikti, emzirmesiydi, gaz çıkarmasıydı derken bu aralar hummalı bir süreç sizi bekliyor. Peki ya uyku ne alemde? Uykusuz her gece yorgun ölesiye mottosu hala geçerli mi? Tamam artık merak etmeyin duruma el koyuyoruz zira sizinle konuşmamız gereken şeyler var…

Adım 1: Kundak!

Anneannelerimizden kalan bebek uyutma yöntemlerinden biri evet ama işe yarıyor. Geleneksel yöntemden farklı olarak modern kundak, size bu konuda destek sağlayabilir. Ancak en doğru bilgi için siz yine de doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin deriz.

Adım 2: Uykudan önce beslenme!

Dreamfeed deniyor yurtdışında. Uyumadan önce bebeğinizi beslerseniz daha uzun süre uyumasını sağlayabilir o arada siz de daha uzun uyuyabilirsiniz. Acıkarak uyanmayacak ve uyku kalitesi de daha iyi olacaktır. Bir deneyin deriz!

Adım 3: Şekerlemeleri sınırlayın!

Evet, uyuyan bebeğinizi uykudan uyandırmak çok zor farkındayız. Annelik içgüdünüz ile kıyamıyorsunuz. Ancak uzun süreli şekerlemeler, gece uykusuna etki edeceğinden gündüz aşırı fazla uyumasına izin vermeyin. Öperek uyandırmayı deneyin, daha sevgi dolu olacak ve belki de içiniz daha rahat edecektir!

Adım 4: Beyaz gürültü’den faydalanın!

Bebekler Dr Harvey Karp’ın bahsettiği gibi 3 ay erken doğarlar aslında. Dış dünya ile tanıştıklarında hala anne karnında hissederler kendilerini. Uyumak ve sakinleşmek için anne karnındaki ortamlarını arar dururlar. Bu sebepledir ki bebeklerin kolay uykuya dalmaları ve sessizce uyumalarında beyaz gürültü’nün etkisi yadsınamaz. Siz de gündüz ve gece uykularında beyaz gürültüden faydalanabilirsiniz. Pek çok aile için ilk başvurulan çare beyaz gürültüye benzediği için fön makinesi, elektrik süpürgesi veya aspiratör gibi ev aletleri sesinin bebeğe dinletilmesidir. Ancak uzmanlar bu aletlerin elektrikli olmaları ve kontrolsüz kullanımı nedeniyle riskli olabileceklerini belirtiyor. Ayrıca pratik değiller. İnternetten bulunan seslerin ise ses nitelikleri bebeklerin gelişimine ve işitme duyusuna uygun olmayabiliyor. Telefon ve tabletten dinletilen sesler de aynı şekilde doğru tipte beyaz gürültü sesini yansıtmayabilir ve manyetik alan konusunda risk oluşturabilirler. Bu sebeple beyaz gürültü seçiminde dikkat edilmelidir.

 

 

Adım 5: Whisbear ile tanışın!

Ödüllü Whisbear bugüne kadar binlerce ailenin ve bebeğin testinden geçmiş bir uyku yardımcısı ve uyku arkadaşı. Bu sevimli ayının beyaz gürültü yayan bir de cihazı var – yani kalbi. Ama onun sesi sıradan beyaz gürültü seslerinden farklı, bu yüzden bir adım öne çıkıyor. Doktorlar ve konunun uzmanları tarafından ayarlanmış olup bebekler için uygun olan bir ses frekansında bulunuyor. Yeni doğandan itibaren tüm uykularda gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor. Uyku kalitesini arttırmak, ağlama nöbetlerini durdurmak, kolik ve gaz sancılı bebekleri sakinleştirmede etkili bir üründür. Ergonomik yapısıyla gittiğiniz her yere yanınızda götürebilirsiniz. Bebek ağlamasına duyarlı sensöre sahip ilk ve tek uyku yardımcısı olma özelliğine sahip. Avrupa Birliği’nin sıkı kalite ve güvenlik denetimlerinden başarıyla geçen Whisbear, Polonya’da pek çok hastanenin yenidoğan ünitesine ve Afrikalı kadın pedagoglar ile yapılan işbirliği ile Kenya’da genç anneleri destekleyen merkezlere bağışlanmıştır. Ayrıca İngiltere Düşesi Kate Middleton’un Whisbear’ı severek kullandığını ve kurucularını ödüllendirdiğini biliyor muydunuz?

Adım 6: Loş ışık mucizesi!

Sadece yetişkinlerin değil bebeklerin de loş ışıkta daha rahat uyuduğunu belirtmekte yarar var. Uygun oda sıcaklığında ne tam karanlık ne tam aydınlık; loş bir ışıkta bebeğinizi mışıl mışıl uyutabilirsiniz. Loş ışık, bebeğinizi yormayacak ve uykusunu bölmeyecektir. Sonuç mu? Sizi şöyle kendi yatağınıza istirahate alalım mı? 🙂

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir