“Annelerden Masallar” dinlemeye hazır mısınız?

21 Haziran 2019

Annelerin içindeki yaratıcılığı tetiklemek ve onları yazmaya teşvik etmek amacıyla yola çıkan “Annelerden Masallar” projesi, bu vesileyle kültür endüstrilerinde yaratıcı ve üretici olarak kadın varlığını artırmaya katkı sağlamayı da hedefliyor.

Bebek ve çocuk kitapları tasarlamak ve yayınlamak üzere 2018 yılında kurulan Lena & Mama Yayınevi, annelerin içindeki yaratıcılığı tetikleyen, onları yazmaya teşvik eden bir projenin mimarı oldu. “Annelerden Masallar” isimli proje kapsamında, yazarlığa merakı olan anneler kendi yazdıkları masalları, öyküleri ve hatta çocuk romanlarını yayınevine gönderiyor. Gönderilen tüm eserler pedagog, öğretmen, psikolog gibi uzmanlardan oluşan bağımsız bir seçici kurul tarafından değerlendirilerek en beğenilen eserler Lena & Mama Yayınevi tarafından hazırlanıp yayınlanıyor.

Bu yıl yapılan değerlendirmeler sonrasında proje kapsamında yayınlanan eserler ise; Deniz Akalın’ın kaleme aldığı “Kahraman Prensesler” isimli çocuk romanı ile Pınar Kilimci tarafından yazılan ve Çağla Yön Ergen tarafından resmedilen “Tek Kanatlı Baykuş Tayga” isimli masal kitabı oldu.

Kahraman Prensesler – Büyük Hesaplaşma: Hepimizin tanıdığı ünlü masal prenseslerini klasik güzellik kalıplarından çıkaran sıra dışı bir roman. Pamuk Prenses, Sindrella, Rapunzel ve diğerleri bu romanda yakışıklı prensler ve sihirli değnekler tarafından kurtarılmayı bekleyen, korunmaya muhtaç güzeller olmaktan çıkıyor. Başlarındaki belayı sihirli öpücüklerle çözmek yerine gerçek birer kahraman olup kötülerle kimsenin yardımı olmadan mücadele ediyor. Sevgi, saygı, iş birliği ve cesaretleriyle bu kez onlar kurtarılmaya muhtaç bir kralı hayata döndürüyor. Tek Kanatlı Baykuş Tayga ise tek kanadı olmadığı için uçamayan, etrafındaki güzellikleri kendi gözleriyle göremediği için en yakın arkadaşı kelebek Lila’dan dinleyen Tayga’nın sımsıcak hikâyesi. Tayga ve Lila’ya sonradan katılan ve en az onlar kadar arkadaş canlısı olan Alya’nın Tayga’ya doğum günü için büyük bir özveriyle hazırladığı sürpriz eminiz ki çocukların içindeki arkadaşlık ve yardımseverlik duygularını besleyecek.

Kültür endüstrilerinde kadın

temsiliyetini artırmaya yönelik bir adım

Lena & Mama Yayınevi’nin Kurucusu, İletişim Doktoru Funda Lena Nazik, Annelerden Masallar projesinin kültür endüstrilerinde kadın temsiliyetini artırmaya yönelik küçük de olsa bir adım olarak görülmesini hedeflediklerinin altını çiziyor. Nazik, her yıl anneler gününde en az bir masal yayınlayarak projeyi gelenekselleştirmek istediklerini söylüyor.

Annelerden Masallar projesi kapsamında değerlendirilmek üzere siz de çocuklara yönelik masal, hikâye veya roman türündeki eserlerinizi info@lenaandmama.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir