Anneler dikkat! Sağlıklı bir okul dönemi için bunları ihmal etmeyin

13 Ekim 2017

Okullar açılalı epey oldu. Ders seçimi, okul kıyafetleri, kırtasiye alışverişleri, çocuğun okul ihtiyaçları, derste başarılı olmanın yolları derken hummalı bir döneme girdiniz. Çocuğun okulda başarılı olması için ne yapmalı sorusu da haliyle evin gündem maddesi. Başarıya giden her yolun sağlıklı bir okul hayatından geçtiği konusunda zaten mutabıkız. Peki, sağlıklı bir okul dönemi için nelere dikkat etmek gerekir? Sizin için araştırdık.

1- Yeterli uyku

Erken saatte kalkıyor, bütün gün çalışıyor haliyle eve perişan geliyor. Ancak ilkokul çocuğu hala oyun çocuğu. Haliyle, enerjisini dikkatli kullanamayabilir. Bu konuda pusula sizsiniz. Ne olursa olsun günde 10 – 11 saat uyumasını adet haline getirmeli. Kaliteli bir uyku, hem konsantre hem günlük enerji bakımından ona olumlu yansıyacaktır.

2- Kulak ve göz testi

Çocuğunuz okuldayken tahtayı iyi görüp görmediğini belki anlayamayabilir ya da kulaklarında bir sorun varsa belki bunu fark etmeyebilir. Büyüyene kadar gözü kulağı sizsiniz ? Düzenli olarak kontrole götürmeyi ihmal etmeyin. Böylelikle olası bir sorunda çocuğunuz size söylemese bile doktorunuzdan öğrenmiş olursunuz. Temkinli olmakta fayda var.

3-Yemek zamanı!

Beslenme saati için ne hazırlanır sorusunun yanıtlarını araştıralı çok olmuştur sizin. Bu nedenle bu konuda bir yorum yapmayacağız. Sadece değinmek istediğimiz bazı noktalar var. Beslenme saati demek çocuğunuzun çantasını yemekle doldurmak değil. Mühim olan alması gereken protein ve vitaminleri alması. Çocuğunuz okulda yemek istemeyebilir. Bu nedenle beslenme çantasını tıka basa doldurmak yerine, alması gereken günlük enerji miktarını karşılayacak yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

4- Daima hareket

Sabah erkenden kalkıp, bütün gün derste oturan çocuğunuza hafta sonu mutlaka hareket etmesine yönelik aktiviteler hazırlayın. Hafta içi spor yapması zor olsa da örneğin hafta sonu için onu yüzmeye ya da sevdiği bir spor dalına yönlendirebilir hem bedensel hem ruhsal gelişimini destekleyebilirsiniz.

5- Temizlik, temizlik ve temizlik

Tuvaletten sonra ya da dışarıdan geldikten sonra çocuğun el yıkama alışkanlığı hala oturmamış olabilir. Unutuyor ya da önemsemiyor da olabilir. Ne kadar tembih etseniz de çocuk bu; saklambaç daima daha cazip gelecektir ? Okuldaki hijyen kurallarından emin değilseniz çocuğunuzun yanına renkli ve ilgisini çekebilecek antibakteriyel mendillerden koyabilirsiniz. Hem kullanımı kolay hem de daha ‘kullanılası’ olacaktır ?

Keyifli ve sağlıklı bir okul dönemi dileriz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir