Anne sütünden sonra hayat: Katı gıdaya geçiş için pratik bilgiler

6 Ekim 2017

Bebeğiniz hummalı bir ‘anne sütü’ macerasının daha sonuna geldi; kah emmeyi reddetti, kah ‘cork cork’ sesleri ile evi inletti. Velhasıl kelam, bir devir kapandı; gün, katı gıda günüdür sevgili anneler! Bugün, katı gıdaya geçişi ele aldık. Eğer siz de bu süreçten geçiyorsanız arama motorlarının hakimisinizdir zaten; katı gıdaya geçişte bebeğe ne verilir, katı gıdaya geçiş nasıl olur, bebeğime katı gıda olarak ne verebilirim, katı gıdaya geçişte dikkat edilmesi gerekenler derken mevzu bir hayli büyümüş olabilir sizin evde. Bu soruların yanıtlarını uzmanlar eşliğinde ilerleyen günlerde vereceğiz onların hepsi aklımızda. Bu sefer konuya ‘alıştırma turları’ ile yumuşak bir geçiş yapıyoruz. Katı gıdaya geçerken pratik bilgiler arayışındaysanız, gözlerinizi birkaç satır aşağıya davet edelim zira konuşacak hayli mevzumuz var!

“Teker teker gel anneciğim!”

Yeni gıdalara başlarken tek tek başlayın. 2-3 hatta 3-4 gün boyunca başka yeni bir gıda vermeyin. Bebeğinizi iyice gözlemleme fırsatı bulursunuz. Ek gıdadan sonra oluşabilen hastalıklar; ishal, gaz, kabızlık, alerji, kusma gibi şeyler olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hekiminize danışmayı ihmal etmeyin.

“Baştan söyleyeyim, ben bunu yemem!”

Bebeğiniz bebek de olsa kendine özgü huyları olabilir, dünyaya yeni geldi diye bu kadar da yüklenmeyin. Hazırladığınız katı gıdayı beğenmeyebilir. Ancak unutmayın ki henüz gelişmekte olan hafızası da kendi gibi minnoştur, çabuk unutur. Bugün sanki yılların damak zevkiymişçesine reddettiği gıdayı, yarın yeni keşfetmişçesine yerse şaşırmayın.

“Beni hastalıktan koruyorsun değil mi?”

Bebeği hastalıktan korumanın yolları ayrı bir yazı konusu. Ancak şu kadarını söyleyebiliriz ki uzmanlara göre bebeği hastalıktan korumak için A vitamini bakımından zengin gıdalara önem vermek gerek. Taze sebze ve meyveler vitamin bakımından zengindir. Vitaminlerin faydaları kuşkusuz sonsuz ancak özellikle A vitamini bebeğinizin sağlıklı gelişimi için önemli.

“Yumurta mı o?”

Bebeklerde alerji nedenleri diye sorsanız hemen hemen çoğu kişi yumurta diye cevaplar. Hikmeti meçhul, yumurta bu kadar faydalı olmasına rağmen bebeklerde alerji yapan gıdaların da başında geliyor denebilir. Bu nedenle yumurtayı hafta da 2-3’ten fazla vermeyin. Katı gıdaya başlarken yumurtayla da başlamayın, sona bırakın. Önce bebeğinizi gözlemleyin, tanıyın sonra yumurta zaten vazgeçilmez olacaktır.

Katı gıdaya geçiş durumları kocaman bir okyanus. İçinde yer alan onlarca balık da bizim konularımız. Şimdilik burada bir virgül koyalım yazımıza. Sonrasında katı gıdaya geçiş süresinde yaşanabilecek durumlar ve faydalı bilgiler ile devam edeceğiz, merak etmeyin! ?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir