4 Adımda çocuklarınıza grip olmamayı öğretin!

26 Kasım 2018

Kendimizden pay biçerek başlayalım yazımıza. Yetişkin halimizle bile yaptığımız ihmaller, bizi yataklara düşürüp bol ‘hapşuuuu’lu günler geçirtmedi mi? Çocuklarımıza bu önlemleri ne kadar erken aşılarsak o kadar iyi mantığından yola çıkarak size birkaç öneri hazırladık. Çocukları gripten kollamanın yolları mı diyelim, sağlıklı çocuk gelişimi mi bilemedik, siz iyisi mi yazımıza bir göz gezdirip kendiniz karar verin.

Kural 1: O eller yıkanacak!

El yıkama alışkanlığı sadece griple savaşmanın yollarından biri değil başımıza gelecek her musibetin de çözümü. Düzenli el yıkama alışkanlığı kazanan çocukların korunma mekanizması daha güçlü olur. Bunu ilk kural olarak şuraya not edelim.

Kural 2: Kap kacak kullanımı öğrenilecek!

Çocuklara paylaşmanın önemini öğretmek mühim tabi. Ancak konu beslenme çantası ise iş biraz değişiyor. Çatal, kaşık, matara gibi özel eşyalarını başkaları ile paylaşmaması konusunda tembihleyin. Bir dinlemez, iki dinlemez ama üçüncüde mutlaka kulağında yer eder.

Kural 3: Kolunun içine hapşur!

Hapşırmak tüm mikropların en hızlı davetiyesi. Hal böyle olunca hapşırılan yer de mühim. Kolun iç tarafına doğru hapşırmak hem kendi sağlığı hem çevredekilerin sağlığı için önemli. Basit bir hapşırma dahi soğuk algınlığı nasıl bulaşır sorusunun yanıtı olabilir nitelikte.

Kural 4: Yeteri kadar dinlen!

Dışarıda oynama şahane tabi. Ancak ona kendini kötü hissettiği zamanlarda oyun oynamasının onun için çok daha kötü sonuçlar doğuracağı tatlı bir yol ile anlatılmalı.

Peki çocukları gripten korumanın doğal yolları nelerdir?

Ekinezya ile tanışın! Ekinezyanın faydaları diye bir araştırma yapsanız zaten ne demek istediğimizi göreceksiniz. Yapılan araştırmalarda bitkide bakteri, mikrop ve virüslere karşı oldukça etkili olan maddeler bulundu. Bu maddeler en yaygın hastalık olan soğuk algınlığı ve gribin önlenmesinde de büyük bir yardımcı aynı zamanda. C vitamini gibi geleneksel vitamin alımlarının yanısıra bu bitkiyi de denemenizde yarar var. Bu arada her ne kadar doğal bir bitki olsa da çocuklar üzerinde olası bir alerjik reaksiyonu önlemek için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir