Su altının eşsiz ilham perileri

6 Aralık 2015
Önceki1 / 5Sonraki

BalonBaligi2_K

İnsan, uçsuz bucaksız hayal gücü olan canlı, hatta kendini dünyanın en zekisi olarak adlandıran, alet yapabilen yegane yaratık. Peki hayatta kalmak için icat ettiğimiz aletleri biz mi tasarladık, doğanın bunda hiç mi payı yok?

SEA LIFE Akvaryum okyanusun derinliklerini ayağımıza kadar getirdi. Akvaryumda; otomobillerden uçaklara, güneş gözlüklerinden mayo tasarımlarına kadar insanoğluna ilham vermiş okyanusun en ilginç canlıları bulunuyor. SEA LIFE Akvaryum binlerce deniz canlısıyla doğanın ilham perilerine ev sahipliği yapıyor

İnsan yaşamını idame ettirebilmek için temel ihtiyaçlarını karşılamak zorunda. Bunun yanında bir de daha fazlasını isteyen egosu… Hep daha ileriye, daha uzağa, daha derine, daha yükseğe diyen insanoğlu binlerce metre yüksekte uçan uçakları kendi mi hayal edip tasarladı? Suda hızla yüzebilmek için palet icat ederken sadece kendi hayal gücünü mü kullandı? İnsanoğluna ilham vermiş binlerce deniz canlısı tüm ihtişamıyla SEA LIFE Akvaryum’da doğanın sanatını bizlere sunuyor.

Peki bizlere ilham veren tasarımların asıl sahipleri kimler?

Başına düşen elmayla yer çekimini keşfeden insanoğlu elbette doğadan yardım aldı. Aldığı yardım ona hayaller kurdurdu. Ancak insan aklını kullandı ve hayallerine ulaşacak aletleri kendi yaptı. Köpekbalıkları otomobil ve uçaklara, okyanusun en ilginç yaratıklarından balon balığı güneş gözlüğüne, mercanlar mimariye, natiluslar denizaltılara, yunuslar sonar cihazlarına, balinaların kuyruğu ise paletlere ilham kaynağı oldu. İnsanlara ilham veren deniz canlıları arasında akla hayale gelmeyecek yaratıklar var.

Önceki1 / 5Sonraki

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir