Sütlü lezzetler

11 Ekim 2015
Önceki1 / 3Sonraki

1444420771_Tetra_Pak_Yemek_YapimiYeni eğitim sezonunun başladığı bugünlerde, uzmanlar, çocukların günde 2 bardak süt tüketmelerinin önemini hatırlatıyor. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimleri için vazgeçilmez bir besin olan süt, okulda bir ara öğün olarak içilebileceği gibi, süt içmeyi sevmeyen çocuklar için lezzetli sütlü tarifler olarak da tüketilebilir.

Prof. Dr. Neriman İnanç, konuyla ilgili faydalı bilgiler vererek, çocukluk yıllarında içilen sütün zihinsel ve fiziksel gelişim açısından önemine dikkat çekti. İnanç, “Okul çağı çocuklarının büyüme ve gelişme döneminde olması nedeniyle süt, çocukların artan besin gereksinimlerinin önemli bir bölümünü karşılıyor. Süt kemiklerin yapı taşı kalsiyum için en önemli kaynak olduğu için özellikle 5 – 12 ve 13 – 17 yaşları arasında tüketilen süt miktarı ile boy uzunluğu arasında pozitif ilişki bulunuyor. Ayrıca düzenli içilen süt çocukların gün boyunca enerjilerini korumalarını sağlarken, soyut düşünce yeteneklerini, problem çözme becerilerini de artırarak okul başarısını yükseltiyor. Bu nedenle sütü çocuklara keyifle tükettirmenin yollarını bulmamız gerekiyor” dedi. Düzenli olarak içilen sütün ileri yaşlarda süt içme alışkanlığı kazandırmasındaki etkisine de değindi.

İnanç, tüketilecek olan sütün güvenli ve sağlıklı olan ambalajlı süt yani uzun ömürlü veya pastörize olmasının önemini vurgularken, açık süt tüketimi ile sağlığa zararlı birçok bakterinin vücuda alınabileceği gibi açık sütten alınan besin miktarından da hiçbir zaman emin olunamayacağının altını çizdi. Süt içmek istemeyen çocuklar için ise, ambalajlı sütle hazırlanacak yoğurt, çorba gibi farklı lezzetlerle, sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazandırılmasının gerektiğini belirtti.

Önceki1 / 3Sonraki

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir