Astımı kontrol altına alın!

13 Temmuz 2015
Önceki1 / 4Sonraki

2

Doktor bir babanın bu akıllıca tavsiyesi hastalığın çocuğunuzu yavaşlatmasını engelleyebilir. Dr. david l. hill

Bir çocuk doktoru olarak, üç çocuğumdan ikisinin astımı olmasına şaşırmamalıyım. Tahminen 6,8 milyon çocuğu etkileyen astım, dünyadaki en yaygın kronik çocukluk hastalıklarından biri. Hava yollarının iltihaplanması ve daralmasına neden olan astım, 5-17 yaş aralığındaki çocukların okula gitmemesine neden olan hastalıklarda ilk sırada geliyor. Bu yaş grubundaki astımlı çocukların neredeyse dörtte biri bu hastalık nedeniyle bazı etkinlikleri kaçırdığını bildiriyor.

Neyse ki ilaçlar çocukların hırıltılı solumasını, nefes darlığını ve öksürmesini genelde kontrol edebiliyor, böylece çocuklar en sevdikleri faaliyetlerin tadını çıkarabiliyor. Bu ilaçların çoğu ölçülü inhalasyon aleti (MDI) veya “fısfıs” ile birlikte veriliyor. (Kuru toz inhalasyon aletleri de var ama burada MDI’ler üzerine odaklanacağım.) Ancak pek çok çocuk ve ebeveynleri bu aletlerin doğru kullanımının zor olduğunu düşünüyor, bu da binlerce (aslında önlenebilir olan) acil servis ziyaretleri ve hastanede yatılı tedaviye, ayrıca sayısız okul ve işe gidilemeyen günlere yol açıyor.
Bu noktada merak ediyorsunuzdur:
Bu ilaçları kullanmak neden bu kadar zor ve bunu kolaylaştırmanın bir yolu var mı? İkinci sorunun cevabı evet (o yüzden okumaya devam edin).

Önceki1 / 4Sonraki

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir