Ev ödevi kabus olmasın!

2 Aralık 2015
Önceki1 / 4Sonraki

education and school concept - little student girl studying and reading books at school

Okulların açılmasıyla anne babalarını bir telaşı sardı. Bu durumda birinci sırayı ev ödevi takipleri, yapılmayan /yapılamayan ev ödevleri aldı. Oysaki ev ödevi ve etkin çalışma alışkanlığı bir anda yerleşen bir alışkanlık değil, belirli bir sürecin sonunda oluşan bir alışkanlıktır.

Ev ödevi öğrenciye verilen bir sorumluluktur

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı ve An Eğitim ve Aile Danışmanlık Merkezi Kurucusu Nurten Aydın “Ev ödevi öğrenciye verilen bir sorumluluktur. Aktif olacak kişinin öğrenci olması gerekir. Anne ve babalar ilk başlarda sadece destekleyici olmalıdır.” diyor ve şöyle devam ediyor: “Ancak son dönemlerde bu kavramın tamamen karıştığını söylemek mümkün. Birçok anne babadan ‘ev ödevlerimizi yapmakta zorluk çekiyoruz, ev ödevlerimizi tamamen kendimiz yapıyoruz, ev ödevi saatimiz’ gibi cümleleri çok fazla duyuyoruz. Çoğu anne baba artık ev ödevlerini kendi sorumluluklarıymış  gibi tanımlamaya başladılar.

Çocuklar ile kurulan iletişim ya da çatışmaların merkezinde ev ödevleri, sınavlara hazırlık ve sınav sonuçları olmaya başladı. 

Önceki1 / 4Sonraki

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir