Eski alışkanlıklara elveda: Keçi sütü

6 Şubat 2019

-Baby Goat katkılarıyla-

Bebeklerde süt tüketimi anne sütünün mucizesiyle başlar. Annelerde sütü yettiği kadar emzirme dönemine devam etseler de devam sütlerinden yardım almaya devam ediyorlar.  Pek çok anne inek sütünü tercih eder. Ancak sindirimi kolay, bebeklerde daha az gaz problemi yaratacak olan keçi sütünü denemeye ne dersiniz? Keçi sütünün yararlarını sizler için araştırdık.

İnek sütü yerine keçi sütü…

Dünya piyasasını araştırdığımızda keçi sütü esaslı birçok ürün bulunmaktadır. Örneğin tam yağlı mineral ve vitamin katkılı keçi sütü tozları, koyulaştırılmış keçi sütü, keçi sütü yoğurdu tozu, çikolata ve meyve aromalı keçi yoğurdu, anne sütünü artırıcı takviye keçi sütü ve çocuklar için keçi sütü esaslı çikolatalar gibi ürünler teknolojik olarak üretilmektedir. Ancak piyasada bulunan bebek formülleri ve devam formülleri incelendiğinde keçi sütüne dayalı formülasyona sahip sınırlı sayıda ürün bulunmaktadır.

Keçi sütünün bebeklerin, çocukların ve yetişkinlerin beslenmesinde yararlı etkilerinin olduğu bilinmektedir. Keçi sütü birçok sağlık avantajına sahiptir.

 • Keçi sütü inek sütüne göre daha küçük çaplı yağ globülleri içerir. Bu küçük çaplı yağ globülleri sütte daha homojen bir yağ dağılımı sağlar ve daha kolay sindirilir (Alichanidis ve Polychroniadou, 1996; Alonso vd., 1999).
 • İnek sütüne kıyasla keçi sütünün α-s1-kazein seviyesi daha düşüktür ve daha yumuşak kazein pıhtısı oluşturur. Bu sebeple keçi sütü proteinleri, inek sütü proteinlerinden daha kolay sindirilir (Haenlein, 2004; Raynal vd., 2008; Ribeiro, 2010).
 • Keçi sütünün en önemli özelliklerinden biri, inek sütüne kıyasla hipoalerjenik olmasıdır (El-Agamy, 2007).
 • Keçi sütünde bulunan serum proteinlerinin beslenme fizyolojisi açısından değerli olması nedeniyle biyoyararlılığı yüksektir. Hernandes-Ladesma vd. (2002), keçi sütü serum proteini hidrolizatlarından özellikle β-laktoglobulinin ACE inhibitör aktivitesine sahip olduğunu bildirmiştir.
 • Keçi sütünde bulunan oligosakkaritler, miktar olarak fazla olmalarının yanında, çeşitlilik açısından da inek sütüne göre daha zengindir. Bu bulgular, keçi sütü oligosakkaritlerinin, özellikle bebekler için üretilen formüllerde çok umut verici bir fonksiyonel gıda olma özelliği taşıdığını göstermiştir (Oliveira vd., 2015).

Keçi sütünün bu avantajları göz önünde bulundurulduğunda, bu sütün bebek formülü ve devam formülü üretiminde değerlendirilmesi gerektiği sonucu doğmuştur. Bu amaç doğrultusunda KEÇİCİK® firması tarafından hazırlanan ve Adnan Menderes Üniversitesi danışmanlığında yürütülen ‘Keçi sütü esaslı bebek maması üretimi ve bu mamaların bağırsak hücreleri üzerine olası pozitif etkisinin belirlenmesi’ konulu proje Araştırma-Geliştirme, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı tarafından desteklenmiştir. 

BABY GOAT® Türkiye’nin İLK ve TEK keçi sütü bazlı bebek sütü markasıdır. Modern koşullarda üretim yapılan fabrikası, kalite standartları çerçevesinde ürünleri ile dünya ölçeğinde bir markadır. BABY GOAT® bebek sütü ve devam sütleri;

 • Kendi çiftliğimizde özenle yetiştirilen keçilerin taptaze ve tam yağlı sütleri ile titizlikle hazırlanmıştır.
 • Bebeklerin gelişmesini destekleyerek, beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde formüle edilmiştir.
 • Bebeklerin sağlıklı gelişmeleri için gerekli vitamin ve minerallerle güçlendirilmiştir.
 • Kolay çözünebilir formülü sayesinde rahatça hazırlanabilir.
 • Alerjik reaksiyona neden olan protein oranları düşüktür.
 • Diğer hayvansal orijinli sütlerle karşılaştırıldığında keçi sütünde bulunan yağ globüllerinin çaplarının küçük olması, bebekler tarafından daha kolay sindirilmesini sağlar.
 • Karbonhidrat içeriği sadece laktoz olup, ilave şeker içermez.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir