Çocuklar kitapla büyüsün 4

15 Mayıs 2018
Önceki1 / 4Sonraki

Hazırlayan: Özge Lokmanhekim

Bu satırları size Londra Kitap Fuarı’ndan yazıyorum. Fuarda telif sözleşmeleri yapılan stantların dışında pek çok etkinlik ve söyleşi de vardı. Çocuk kitapları ile ilgili söyleşilerin birçoğunu keyifle dinledim. Fuara katılan ve çocuk kitapları konusunda söyleşi yapan yazarlar, yayınevleri ve kütüphane görevlilerinin neredeyse hepsi çocukların artık daha az kitap okuduğunu, anne ve babalara çocuklarına kitap okumalarının önemini anlatmak için çalışmalar yaptıklarını ve kitap okuyarak büyüyen çocukların eğitim ve çalışma hayatlarında kitap okumayan çocuklara karşı daha başarılı olduklarını belirtti. Sizler de çocuğunuza kitap okumak ya da ona okuması için yeni ve farklı kitaplar sunmak istiyorsanız umarım bu ay önerdiğim kitapları beğenirsiniz.

Parents Kütüphanesi

Şapkadaki Balık
Sıcak bir yaz günü, kalabalık bir aile deniz kenarında piknik yaparken büyükbabanın şapkası denize düşer. Baba şapkayı çıkarttığında içinden bir kırmızı balık çıkar. Aile balığı bir bardağa koyup eve getirir. Ancak balık evini, yani denizi çok özlemektedir. Bu sebeple, evdekiler her sabah denizden gelen farklı bir sürprizle güne başlar. Ev midyelerle, deniz tuzuyla ya da yosunlarla kaplanır. Aile en sonunda balığın özlemini anlayıp isteğini yerine getirecek midir? Melek Özlem Sezer bu kitapta çok sade bir dille her canlının yaşamına saygı göstermenin önemini anlatıyor. Deniz Üçbaşaran’ın çizimleriyse hikâyeyi canlandırmak konusunda oldukça ilham verici. (Redhouse Kidz, Sev Yayıncılık)

Sihirli İplik
New York Times’ın en çok satan resimli kitap yazarlarından biri olan Mac Barnett’in yazdığı ve Jon Klassen’in resimlediği Sihirli İplik başta Caldecott ödülü olmak üzere pek çok ödüle sahip bir kitap. Küçük bir kız olan Annabelle içi rengarenk örgü iplikleriyle dolu bir kutu buluyor. Önce kendine, sonra köpeğine sonra ise yaşadığı yerdeki herkese bitmeyen ipliğiyle kazaklar, kıyafetler örüyor. Kutu kötü kalpli arşidükün eline geçince sihri devam edecek mi yoksa iyilik sadece ona değer veren ve kıymetini bilen kişilerin elinde mi? Çok önemli bir konuyu çok naif bir dil ve etkileyici çizimlerle anlatan bir kitap. (Meav Yayıncılık)

Kemal’in Kitap Önerisi
Oğlum Kemal ile her gece yatmadan önce mutlaka kitap okuyoruz. Bu köşede onun severek okuduğu, kütüphanemizde ayrı bir yeri olan kitapları da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Magritte’nin Elması
Türkiye’nin en eski çocuk yayınevlerinden biri olan Marsık Kitap 15. Yılını New York Modern Sanat Müzesi (MOMA) ile birlikte kutluyor. MOMA’nın çocuklar için hazırladığı sanat kitaplarını artık Marsık Kitap etiketiyle Türkçe olarak da okuyabileceğiz. Belçikalı sürrealist ressam René Magritte’nin yaşamını ve başta takım elbiseli ve şapkalı bir adamın yüzünü kapayan yeşil bir elmayı resmettiği İnsanın Oğlu tablosu olmak üzere pek çok eserini anlatan bu kitap çocukların sanata başka bir gözle bakmasını sağlayacak. Klaas Verplancke’nin yazıp resimlediği bu kitabı büyüklerin de keyifle okuyacağına eminim. Serinin diğer kitaplarını da merakla bekliyorum.

Önceki1 / 4Sonraki

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir