Susmuyordu, Ağlıyordu, Peki Ne Yapmalıydı? Bebeğinizi Sakinleştirmenin 5 Yolu

11 Eylül 2017

Agucuk, gugucuk derken iyiydi de tınılar “ıngaaa”ya döndü diye mi zor oldu günler? Hiiiiç endişe etmeyin onun da çözümü var. Bebeğinizin o minnoş dili dönmüyor ki derdini anlatsın, bu durumda her ebeveyn yerini alsın çünkü az sonra size bebek bakımında faydalı bilgiler vereceğiz. Ağlamak çok aşırıya kaçtıysa ve işin boyutu değiştiyse acilen doktora görünmenizi tavsiye ederek başlayalım yazımıza. Evet ne diyorduk, ağlayan bebek nasıl susturulur?

1- Yeryüzünün en akıllı icadı: EMZİK!

Kim bulduysa sağ olsun, emzik her derde deva. Bebeklerin bu aylarda en yoğun istekleri emme içgüdüleri. Sütü yeni emdiyse ve hala ağlıyorsa hemen emzik verebilir ya da parmağınızı yatay bir şekilde tutarak ağzıyla oynamasını sağlayabilirsiniz.

2-  Gel bi’sarılayım bebeğim!

Bebekler kundaklanmayı ve sarılmayı severler. Ana rahminden gelen alışkanlık olsa gerek hep bir büzüşme hep bir içe kıvrılma. Bebeğinize sarılmanız onu rahatlatabilir bazıları da sallanmaktan hoşlanır. Uzman görüşleri çeşitleniyor konu ayakta sallamak ve bebeği kundaklamak olunca. Siz kendiniz için uygun olan yöntemi zaten bulursunuz.

3-  Ninni her zaman iyi bir seçim olabilir!

Bebekleri rahatlatan müzikler, ninniler, bebeklere özel melodili oyuncaklar ve daha pek çoğu, bebeğinizi sakinleştirmenin yolları olabilir. Gözlerinin içine bakın, ona dokunun ve müziklerin hafif tınısına kendinizi bırakın…

4- Biraz temiz hava?

Belki de ihtiyacı olan tek şey biraz havadır. Temiz hava, bebeğinizi rahatlatan şeylerden biri. Odanızın camını havalandırabilir ya da hava güzelse biraz dışarıda dolaştırabilirsiniz.

5- Ilık su!

En az temiz hava kadar etkilidir. Ilık su ile bebeğinizi yıkayabilir ve onun rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bebek banyosundan sonra vücuduna hafif dairesel hareketlerle yapacağınız bir masaj da rahatlamasına yardımcı olacaktır. Deneyin deriz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir