Hamilelikte saç bakımı nasıl olmalı?

24 Mart 2016
Önceki1 / 3Sonraki

hamilelikte-sac-bakimi-3

 

Hamilelik döneminde vücutta hormonal değişiklikler olur. Bu değişiklikler saçları da etkiler. Trikoloji Uzmanları ve Akademi Saç Terapi ortakları Burcu Çayözü, Evrim Bayraktar ve Serap Öztürk Niya, hamilelik sürecinde saçlardaki değişiklikleri ve saç bakımını anlattı.

Hamilelik dönemi kadınların saçlarının en iyi olduğu dönemdir. Hamilelik süresince yüksek salgılanan hormonlar, saçların hemen hepsinin saçın uzama dönemi olan anagen evresinde kalmasını sağlar. Buna bağlı olarak, günlük dökülen saç sayısı, 70-80 telden 5-10 tele düşer. Bütün saçlar uzamaya devam ettiği için saçlar çok daha gür, hacimli ve sağlıklı olur.

Saç dökülmesi normaldir.

Hamileliğin ilk 3 ayında vücuttaki hormonel değişikliklere bağlı olarak dökülmelerin olması normaldir. Ancak sonraki dönemde dökülmeler çok azalır. Eğer hamilelik boyunca süren şiddetli bir dökülme yaşanıyorsa, kan testi yapılarak kansızlık ihtimali araştırılmalıdır.

Hamilelik sürecinde saç boyatmak…

Hamilelikte saç boyatmada en büyük risk boyada bulunan bir maddeye alerjik reaksiyon gösterilmesiyle ortaya çıkar. Bunun yanı sıra boyada bulunan kimyasalların solunması risk oluşturabilir. Bu sebeple iyi havalandırılan yerlerde saç boyatılmalıdır. Saç derisine sürülen ve ciltle boyanın temasını önleyen ürünler kullanılarak alerji riski de azaltılabilir. Saç uçlarına uygulanan röfle balyaj gibi işlemler ise cilt üzerinde negatif bir durum oluşturmuyor. Daha az kimyasal etken madde içerdikleri için organik boyalar da tercih edilebilir. Saçların rengi açıldığında veya açık renk tonlarına boyandığında, rengin tutabilmesi için daha yüksek oranda kimyasal kullanılır. Bu yüzden saçların çok açık renklere boyanmaması, açıcı uygulanmaması doğru olacaktır.

Önceki1 / 3Sonraki

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir