Çocuğunuz için ‘Altın Nektar’: Ayurvedik anne sütü

28 Şubat 2018
Önceki1 / 3Sonraki

Bugüne kadar sayısız kaynakta anne sütünün yararına dair neler neler duyduk değil mi? Anne sütü bebeğin gelişimine büyük katkıdır, anne sütü bebeğinizi korur, anne sütü onu hastalıklardan korur ve daha pek çoğu… Şimdi sizi belki de daha önce duymadığınız bir kavram ile tanıştıracağız; ayurvedik anne sütü. Son dönemlerin en çok merak edilen konularından biri olan ayurvedik süt nedir sorusunu Ayurveda ile Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanı Çağan Cinmoyii Gün Işıklı sizler için yanıtladı.

Hindistan kökenli Ayurveda bilimi 8 ana Tıp branşından ve sayısız alt kollardan oluşmaktadır. Ana branşlar; Genel Cerrahi, Dahiliye, Kulak-Burun-Boğaz, Toksikoloji, Psikiyatri, Afrodizyak, Rejuvenasyon ve Pediyatri olarak yer alır. Bunlardan Ayurvedik Pediyatri döllenme (konsepsiyon) anından yetişkinliğe kadar hamilelik, anne-bebek bakımı ve çocuk gelişim alanlarını detaylı şekilde ele alır.

Toplumun temeli sağlıklı ve mutluluk bebeklerden geçer
Bu sebeple bebek bakımının şansa ve bilgisizliğe yer bırakılmayacak kadar önemli bir sorumluluk olduğu, annenin ve ailenin bu konu ile yakın şekilde ilgilenmeleri gerektiği benimsenir. Bu bağlamda bebeğin kendisine maximum fayda sağlayacak şekilde kaliteli bir “anne sütü” (Stanya) ile emzirilmesi önemlidir. Bu da Ayurvedik Tıp ışığında sağlanır. Anne sütü Ayurveda da “Sihirli İksir” ve Altın Nekar” olarak görülür.

Ayurvedik anne sütüyle emzirilen bebeklerin bağışıklığı en üst seviyeye çıkar
Ayurvedik anne sütü üretiminde her anne için geçerli olabilecek standart bir formül ve uygulama yoktur. Çünkü her anne ve bebeği tamamen kendilerine özgü ve orjinaldir. Ancak her annenin fayda sağlayabileceği temel Ayurvedik yaklaşımlar vardır. Bunlar sonucunda ulaşılan anne sütü kalitesi yükselir, beyin gelişimi iyileşir, genetik özellikler bakımından en iyi potansiyeli ortaya çıkarmada daha başarılı olur, kas-kemik ve doku gelişimi en üst seviyede desteklenir ve elbette daha mutlu bir bebek olur. Çünkü bu süt bebeğin ihtiyaç duyduğu ve ona maksimum fayda sağlayacak tüm vitamin, mineral, antikor ve sevgiyi içeriyor olacaktır.

Önceki1 / 3Sonraki

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir